Az alkoholos májbetegség gyakoribbá vált a járvány alatt
Az alkohol abúzus és az általa okozott májbetegség egyaránt felgyorsult a COVID-19 pandémia alatt.
A pandémia alatti érzelmi stressz és a szociális elkülönítés kombinációja miatt csökkent az alkohollal összefüggő betegségek enyhítésére szolgáló mentális egészségügyi szolgáltatások igénybevétele – jelentették ki Dr. Sasha Deutsch-Link (University of North Carolina) és munkatársai a Digestive and Liver Disease c. folyóirat 2022. augusztus 3-i számában megjelent közleményükben. Az Egyesült Államokban nagy erőkkel igyekeznek az ártalmas alkoholfogyasztást megelőzni, az evvel kapcsolatos betegségeket kezelni, kiváltképp, ha a betegnél már májelváltozás is észlelhető.
Az Egyesült Államokban az alkoholos rendellenességek száma már a COVID-19 pandémia előtt is szaporodott. A 2001-2002 években mért 8,5%-os éves prevalencia 2012-2013-ra 12,7%-ra emelkedett. Ezzel párhuzamosan az alkohollal összefüggő cirrhosis és a májtranszplantációk száma is egyre nőtt.
A világjárvány beköszöntével sok ember elvesztette a munkáját, a lezárások miatt pedig még a munkával rendelkezők nagy túlnyomó többségének sem volt módja a munkatársakkal, barátokkal, családdal személyes kapcsolatba kerülni. A kutatók bizonyított összefüggést találtak a személyes érzelmek, a distressz és az ártalmas alkoholfogyasztás mértéke között. Az USA-ban 2019-ben 7,1 milliárd dollárt, 2020-ban 9,5 milliárd dollárt tett ki az alkohol eladások értéke, de más országokban is hasonló növekedést figyeltek meg. A járvány idején az alkoholbetegek alig tudtak az anonim alkoholisták csoportjába vagy egyéb önsegítő csoportokba menni, sem más közösségekbe járni, de még ambuláns kezelésekre sem eljutni.
A COVID-19-től való félelmükben - különösen a pandémia kezdeti időszakában - sok beteg nem kezeltette a májbetegségét, és egyre több beteg került kórházba alkohollal összefüggő betegség miatt. A kaliforniai Fresno város három kórházában az alkohollal összefüggő hepatitises esetek száma 2019 és 2020 között 51%-kal emelkedett. Ugyanebben az időszakban az alkoholos eredetű májártalomban meghaltak száma a negyedével, a súlyos alkoholos hepatitis miatti májtranszplantációk száma 50 %-kal emelkedett. Ezzel egyidőben csökkent a donorok száma, a várólisták pedig emiatt egyre hosszabbak lettek. Az akut és krónikus májelégtelenség miatti kórházi felvételek száma a pandémia során enyhén emelkedett, közben az alkoholos hepatitisek miatti kórházi felvételek száma a felével nőtt.
Az alkohol használattal összefüggő rendellenességek és az alkohollal összefüggő májbetegségek miatt nőtt a COVID-19-betegekben a gyulladások és a halálos kimenetel kockázata.
Az alkohol abúzus és a következményes májbetegségek prevalenciája közismerten magasabb a férfiak, mint a nők között, de a különbség a pandémia alatt csökkent. Aránytalanul nőtt viszont az alkohollal összefüggő hepatitisek prevalenciája a fekete férfiak és nők körében, az alkohollal összefüggő májbetegségek aránytalanul nagyobb számban érintették a bennszülött (indián) férfiakat és nőket, az ázsiai származású férfiakat és a hispán nőket.
Az ilyen veszélyes tendenciák miatt Dr. Deutsch-Link és munkatársai felhívták a figyelmet a speciálisan a hepatológiával és az alkohol-abúzussal foglalkozó tele-terápiák előnyeire. Azonban a hatalmas országban sokaknak nincs állandó lakóhelyük, és nem rendelkeznek internet hozzáféréssel, esetükben a szűrés alapján lehetne meghatározni a megfelelő kezeléseket.
Az alkoholos italok adójának emelése, a nagyközönségnek szóló üzenetek szintén csökkenthetik az alkoholfogyasztást. A háziorvosoknak és a gasztroenterológusoknak javasolják, hogy több figyelmet fordítsanak a drog-abúzusra, melynek érdekében végezzenek standardizált szűréseket, azonnal avatkozzanak be, adjanak tanácsokat és ismertessék a kezelési lehetőségeket.
Forrás:
Harrison L. Alcohol-associated liver disease soared with COVID-19. Medscape Medical News. August 11, 2022.
Deutsch-Link S, Curtis B, Singal AK. Covid-19 and alcohol associated liver disease. Digestive and Liver Disease. Published August 03, 2022