Elhízás és COVID
Ezrek COVID-os halálozása lenne elkerülhető a világban, ha kevesebb ember lenne elhízott és túlsúlyos.
A World Obesity Federation (WOF) 2021 február végi adatai szerint 2,5 millió ember halt meg COVID-19 fertőzés következtében, csaknem 90%-uk (2,2 millió ember) olyan országokban, ahol a népességi probléma a túlsúly. Az Obesitas Világnapja kapcsán kibocsájtott jelentésben az obesitast önálló betegségként definiálják, és szerintük ennek okán a túlsúlyos személyeknek a COVID-19 teszteléseken és vakcinálások során elsőbbséget kellene élveznie. „A túlsúly szignifikánsan jelzi a COVID-19 fertőzés során keletkező komplikációkat, többek között a kórházi elhelyezés, az intenzív ápolás és a gépi lélegeztetés szükségességét” – állapítja meg a WOF beszámoló. Hozzáteszik még, hogy az olyan államokban, amelyekben a lakosság legalább fele nem túlsúlyos (BMI-je nem éri el a 25 kg/m² értéket), pl. Vietnámban, a COVID-19 halálozás csak töredéke (kb. egy tizede) a túlnyomórészt elhízással küszködő nemzetekékez képest.
Természetesen a COVID-19-es halálozást a népesség életkora, az ország relatív egészségügyi helyzete és kapacitása is nagymértékben befolyásolja, de a WOF beszámoló szerint a fenti eredmények ezektől a faktoroktól függetlenül jelentkeztek. Más vizsgálatokban is megerősítették, hogy túlsúly COVID-19-ben - egyéb tényezőktől függetlenül - szignifikánsan jelzi a beavatkozás szükségességét. Az Egyesült Királyságban például a COVID-19-es kórházi betegek 36%-ára a fizikai aktivitás hiánya és a nagyobb testsúly volt jellemző, tehát egy hosszabb periódus alatt akár 6 és 7 milliárd dollár közé tehető az az összeg, ami a betegek ápolására az elhízottság miatt kell fordítani. Az Egyesült Királyságban az obesitas aránya a 2016-os 27,8%-ról 2025-re el fogja érni a 35% fölötti értéket.
Dr. Rachel Batterham (Royal College of Physicians, London) megjegyezte: az angliai lakosság esetén az obesitas és a COVID-19-es halálozás közötti összefüggés teljesen egyértelmű, tehát sürgősen foglalkoznunk kell az obesitasban szerepet játszó faktorokkal. A COVID-19 miatt kórházba került betegek 30%-a túlsúlyos, vagy obes, ilyen a kritikus állapotban lévők háromnegyede is, ami óriási emberi és pénzügyi terheket ró a társadalomra.
A WOF kijelentette, hogy az obesitas és a COVID-19 közötti szoros kapcsolat sürgős politikai és kollektív beavatkozást igényel. Az obesitas egy olyan betegség, amivel gyakorisága és közegészségügyi hatásai ellenére nem foglalkozunk kellő intenzitással, pedig nem csak, hogy járványként terjed a fejlődő gazdaságokban, hanem a COVID-19-es betegség komplikációinak és halálozásának jelentős tényezője. És nem csak a SARS-CoV2 fertőzés lefolyását és kimenetelét rontja, hanem számos egyéb légúti vírusbetegség is súlyosabb következményekkel jár, ha a beteg túlsúlyos, és várható hatása egy következő pandémiás helyzetben is hasonló lesz. Ezért a túlzott testsúlyt a fertőző betegségek – köztük a respiratorikus vírusfertőzések – jelentős kockázati faktorának tartjuk. A jövőben jelentkező pandémiás krízisek megelőzése érdekében most kell akcióba lépnünk: a World Obesity Federation felhívásának eleget téve rugalmasabb, az emberek egészségét szem előtt tartó gazdaságra van szükség. Jelenleg és a COVID-19 utáni időkben ezért a következőket javasolják (rövidítve ROOTS-megközelítés):
- Recognize (ismerd el, fogadd el), hogy az obesitas egy önálló betegség,
- az Obesitas monitorozását és folyamatos ellenőrzését fokozni kell,
- Obesitas megelőzési stratégiákat kell létrehozni
- az obesitas kezelését (Treatment) meg kell oldani
- a cél érdekében egy megelőzési, kezelési és gondozási rendszert (System) kell alkotni
Néhány hazánkra vonatkozó (bár többnyire elég régi) adat az COVID-19 and obesity: the 2021 atlas c. 227 oldalas kiadványból:
- COVID-19 halálozás 100.000 lakosra (2021.01.01.): 97,63
- Túlsúlyos felnőttek (>25 kg/m²) aránya (2016): 61,6%
- Obes felnőttek (>30 kg/m²) aránya (2016): 26,4%
- 65 év fölötti lakosság aránya (2020): 20,2%
- Egészségesek várható élettartama (2019): 67,2 év
- A felnőttek elégtelen fizikai aktivitásának aránya (2016): 38,5%
Források:
COVID-19 and obesity: the 2021 atlas. World Obesity Federation. March 2021. www.worldobesity.org