Gyógyszerkölcsönhatások Paxloviddal
Bár a nirmatrelvir/ritonavir (Paxlovid, Pfizer) adásának előnyei jóval meghaladják a kockázatokat, alkalmazásakor – számos más gyógyszerrel való potenciális kölcsönhatása miatt- iegn nagy körültekintés szükséges.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) 2021 decemberében adott sürgősségi felhasználási engedélyt a nirmatrelvir/ritonavir (Paxlovid, Pfizer) alkalmazására olyan 12 évesnél idősebb, enyhe-közepes súlyosságú COVID-19 betegek esetén, akiknél nagy a betegség súlyossá válásának kockázata (az Európai Gyógyszerügynökség 2022 áprilisában szintén befogadásra javasolta a szert). A gyógyszerkombináció a sejtek belsejébe jutott vírus szaporodását gátolja. Míg a tüskefehérjét célzó egyéb kezelések, például a monoklonális antitestek, elveszíthetik hatékonyságukat a vírus változásával, ezt a hatásvesztést eddig nem tapasztalták.
Lehetséges gyógyszerkölcsönhatások
A Paxlovid biztonságossági profilja kedvező, mellékhatásai is általában enyhék voltak, viszont a ritonavirről ismert, hogy számos más gyógyszer hatását képes befolyásolni, ezért a gyógyszerkölcsönhatásokról a gyártó cég egy külön interaktív felületet hozott létre a honlapján, ami a készítmény külső csomagolásán található QR-kóddal is elérhető.
A szerrel kapcsolatos aggodalmak csökkentésére az Infectious Diseases Society of America (IDSA) a közelmúltban frissített útmutatót tett közzé a Paxlovid és a 100 legnépszerűbb gyógyszer közötti lehetséges kölcsönhatásokról, valamint a felírással kapcsolatos fontos szempontokról.
Az interakciók kezelésének egyik lehetséges módja pl. a két, széleskörben alkalmazott sztatin, a lovasztatin és a szimvasztatin javasolt lehetőség: szedésük felfüggesztése a Paxlovid terápia 5 napja alatt.
Hasonlóképp az antiarrhythmiás szerek többsége is ellenjavallt a Paxlovid kezelés alatt, és a számos rákellenes készítménnyel való kölcsönhatás miatt az ilyen terápiában részesülők Paxlovid kezelésekor mindenképp szükséges a beteg onkológusával történő konzultáció. A transzplantáción átesettek gyógyszerekei között is minden bizonnyal vannak olyanok, amelyek jelentős kölcsönhatásba lépnek a ritonavirral, tehát ilyen esetekben is alapos megfontolás szükséges szedése előtt.
A migrénjük kezelésére ergot-tartalmú szert szedők nem kaphatnak Paxlovidot, és a köszvény miatt kolchicin kezelésben részesülőknél is nagyon óvatosnak kell lennünk a Paxlovid adásakor. A kolchicin alkalmazása a Paxlovid szedése közben ellenjavallt, "de bizonyos körülmények között jelentős dóziscsökkentéssel azért adható". A mentális egészséget befolyásoló szerek többsége tovább adható a Paxlovid terápia alatt, viszont a kvetiapin (Seroquel) antipszichotikus gyógyszer esetében "a dózis jelentős csökkentésére van szükség".
A pulmonális hipertónia kezelésére nagyon nagy dózisban alkalmazott sildenafil ellenjavallt, viszont a merevedési zavarok kezelésére használt kisebb adagja (Viagra) továbbra is szedhető Paxlovid kezelés alatt.
A Paxlovid felírásakor ismerniük kell a betegek veseműködését. Károsodott veseműködés esetén a szer dózisának csökkentése szükséges, de 30 ml/perc alatti GFR érték esetén nem javasolt a Paxlovid adása. A Pfizer cég weboldalán túl a Paxloviddal való gyógyszerkölcsönhatásokról a Liverpooli Egyetem gyógyszerkölcsönhatás-ellenőrző funkciója és a kanadai Ontariói Waterloo Egyetem nyomtatható tájékoztatója is részletes információt ad az érdeklődőknek.
"Rebound" hatás
A közelmúltban a hatóságokhoz érkezett „rebound” hatásról szóló jelentések, amelyek szerint a Paxlovid-kúra befejezése után COVID-19-tünetek alakultak ki, esetén még nem áll rendelkezésre elegendő adat az ok meghatározásához. Az anekdotikus adatok nyomán indult állnak kutatások során jelenleg azt vizsgálják, hogy az 5 napos kúra elegendő hosszúságú-e, és hogy a nagyobb kockázatnak kitett személyeknek rebound esetén szükséges-e egy második Paxlovid-kúra.
Fontos emlékezni arra, hogy a gyógyszer terápiás célja a kórházi kezelések és a halálesetek megelőzése, és bár minden minden rebound eset probléma, "lehetséges, hogy a gyógyszer használata már életet mentett".
Forrás:
https://www.medscape.com/viewarticle/974399