Az Archives of Disease in Childhood című lapban nemrégiben megjelent adatok szerint bölcsőhalált követően a testvérek körében tízszeresére emelkedik annak kockázata, hogy maguk is bölcsőhalált halnak.
A National Institutes of Health most közzétett vizsgálatában a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) következtében elhunyt csecsemők vérében szokatlanul magas szerotoninszintet találtak.
Az egy doboznyi cigarettára kivetett dohányadó minden 1 dollárnyi emelése naponta körülbelül két csecsemő életét menti meg – írja a Michigan Egyetem munkacsoportja a Pediatrics című lapban.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-12-29
Előzmények Rendkívül gyors fejlődése dacára az orvoslás nem vált „egzakt” tudománnyá. Az ókorban egyiptomi és görög, a középkorban arab,1 és a későbbi századokban európai (brit, francia, német és osztrák birodalomhoz tartozó) kutatók játszottak vezető szerepet az orvostudomány fejlesztésében. Ha elfogadjuk a Nobel-díjak odaítélésének arányát vezérfonalként, akkor az Egyesült Államok vette át az úttörő szerepet a XX. században. Csaknem általános a hit mind szakmai körökben, mind pedig azon kívül, hogy a kutatás terén elért sikerek az orvosi betegellátást a tudományos haladással arányos mértékben lendítették fel az Új Világban. Ami a szülészet területét illeti, e feltevés távol áll a valóságtól. Az elmúlt évszázadban az anyai és csecsemőhalálozások arányai (melyek széles körben elismert értékmérői az orvosi ellátás nívójának) lényegesen kedvezőtlenebbek voltak Amerikában, mint Skandináviában2 és sok más, gazdaságilag fejlett országban. Ez a helyzet a XXI. század elején változatlanul fennáll.
A nők többsége szívbetegsége ellenére is biztonságosan kiviselheti terhességét és megszülheti gyermekét, ha ehhez megfelelő nyomonkövetésben, tanácsadásban és magas szintű gondozásban részesül – derült ki egy nagy adatbázis elemzése alapján.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XII. évf.1. szám
OTSZ Online
2010-02-18
Képzeljünk el egy olyan terhesgondozást, mely hatékonyan működtethető az ellátórendszer számára, a várandós nők kedvelik, és az orvos számára is előnyös, ráadásul javítja a perinatalis eredményeket is. Első hallásra túl szép, hogy igaz legyen? Az újítás a CenteringPregnancy, a csoportos terhesgondozás modellje, amely gyors népszerűségre tett szert országhatárokon belül, és egyre szélesebb körben alkalmazzák szerte a világban. A csoportos terhesgondozás eséllyel veheti fel a versenyt a hagyományos személyes ellátással, ez utóbbi esetében ugyanis a mindössze 10-20 perces vizitek idejébe nemigen fér bele mindazon kérdések megválaszolása és aggodalmak eloszlatása, melyek a terhesség során felmerülnek.
Kommentár: Dr. Párducz László
A világviszonylatban is jónak mondható, alacsony hazai anyai és magzati- újszülöttkori halálozási és megbetegedési mutatók elsősorban a terhesgondozási intézményrendszerünknek köszönhetők. A nagy hagyományokra visszatekintő, szervezett formában működő terhesgondozás több mint egy évszázaddal ezelőtt, 1905- ben alakult ki a „Jótékony Hölgyek Gyermekvédő Ligája” által. Tíz évvel később, 1915. június 13-án jött létre az Országos Stefánia Szövetség az anyák és csecsemők védelmére. A szövetség névadója és védnöke Stefánia belga királyi hercegnő volt. A szövetség keretein belül már társadalmi szinten felvették a küzdelmet a nagy arányú csecsemőhalálozás ellen. Célként fogalmazták meg, hogy a védelemnek az egész ország területére ki kell terjednie, és elsőként a leginkább veszélyeztetett helyeken kell elkezdődnie a hálózatkiépítésnek. A szövetség második fő célkitűzése a nemzet számbeli erősbítése volt. A Magyar Királyi Kormány 1917 végén elismerte a szövetség munkaprogramját, és állami feladatnak minősítette az anya- és csecsemővédelmet.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle X. évf.6. szám
OTSZ Online
2008-12-01
Méheltávolítást követő húgyhólyag-károsodás Mi történt a méhen belüli fogamzásgátló eszközzel? Spontán burokrepedés után kialakult fertőzés miatt bekövetkező csecsemőhalálozás A méh túlstimulációjának tulajdonított cerebralis bénulás
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XII. évf.5. szám
OTSZ Online
2007-10-01
FŐ SZEMPONTOK 1. A SIDS poligénes, multifaktoriális eredetű állapot, amelyben genetikai, környezeti és magatartási/szociokulturális tényezők egyaránt szerepet játszanak. 2. A prenatális és posztnatális dohányfüst-expozíció a SIDS jól ismert kockázati tényezője. A születés előtt környezeti dohányexpozíciónak kitett csecsemőknél nagyobb valószínűséggel figyelhetők meg ébredési zavarok. 3. Az otthoni légzésfigyelő monitorok alkalmazása nem ajánlható a SIDS megelőzésére; valamennyi csecsemőt mindig háton fekvő helyzetben kell letenni aludni; a cumi használata bátorítandó a SIDS kockázatának mérséklésére; a prenatális és posztnatális dohányfüst-expozíció kerülendő; és közös szoba javasolt, a fekvőhely megosztása nélkül.
Meghatározás A hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS, sudden infant death syndrome) egy évnél fiatalabb csecsemőnél bekövetkező hirtelen, nyilvánvaló ok nélküli halál. Rendszerint korábban egészséges csecsemőnél fordul elő, és az eset alapos kivizsgálása ellenére – beleértve a teljes körű boncolást, a helyszíni vizsgálatot és a kórelőzmény áttekintését – nem derül fény a halál okára.
Az egészség alapvető meghatározója az életmód. Hazánkban az egészségi állapotot leíró mutatók európai összehasonlításban rosszak. A születéskor várható élettartam legalább 6 évvel rövidebb Magyarországon, mint az EU első 15 tagállamának átlaga.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.