A cigarettaadó emelése csecsemőéleteket ment
Az egy doboznyi cigarettára kivetett dohányadó minden 1 dollárnyi emelése naponta körülbelül két csecsemő életét menti meg – írja a Michigan Egyetem munkacsoportja a Pediatrics című lapban.
A cigaretta árának és adójának emelése szoros összefüggést mutat a csecsemőhalálozás csökkenésével az Egyesült Államokban – áll abban a közleményben, melyet a Vanderbilt Egyetem és a Michigan Egyetem kutatói december 1-jén hoztak nyilvánosságra a Pediatrics című gyermekgyógyászati szaklapban. Az afroamerikai populációban a korrelációt markánsabbnak találták, mint a nem spanyol ajkú fehér népességben. Ennek ismeretében stratégiák dolgozhatók ki a két etnikai csoport csecsemőhalálozásában mutatkozó egyenlőtlenségek megszüntetésére.
A szerzők azt találták, hogy az egy doboz cigarettára számított adó minden egyes 1 dollárnyi emelése naponta két csecsemőhalálozást előzhet meg. Az éves csecsemőhalálozási ráta a becslések szerint évente körülbelül 2,3 százalékkal csökkenthető, ami egy évre számítva 750 csecsemő életét jelentheti az adóemelés eredményeként.
„A terhesség alatti dohányfüst-expozíció számos újszülöttkori egészségi problémával társul, köztük koraszüléssel, mely a csecsemőhalálozás vezető oka az Egyesült Államokban. A dohánytermékekre kivetett adó igazoltan érvéként hat a szenvedélyről való leszokásra vagy arra, hogy a dohányzás fontolgatók mégse szokjanak rá a dohányzásra. A mostani vizsgálat eredményei segítséget nyújtanak az orvosoknak, közegészségügyi dolgozóknak és egészségpolitikusoknak annak megértéséhez, hogy a dohányadó emelése miként és milyen mértékben javíthatja a csecsemők egészségi állapotát” – mondja az első szerző, dr. Stephen Patrick, a Vanderbilt Egyetem Gyermekklinikáján a neonatológiai osztály adjunktusa.
A mostani megállapítások alapvető változásokat jelentenek a korábbi szemlélethez képest, mely szerint a dohányzásról való leszokás haszna elsősorban abban áll, hogy javul a dohányzással felhagyó vagy a dohányzásra való rászokást fontolgató személy egészségi állapota – hangsúlyozzák a szerzők. Az adóemelés által ösztönzött leszokások nyomán csökkenő csecsemőkori halálozás azonban teljesen új típusú hasznot hoz be a képbe.
A dohányzás a megelőzhető halálozás, betegségek és rokkantság vezető oka az Egyesült Államokban és más országokban is. Ezzel egyidejűleg vizsgálatok bizonyították, hogy a terhességük alatt dohányzó anyák nagyobb eséllyel adnak életet egészségi problémával küzdő újszülöttnek (kis születési súly, koraszülöttség, születési defektusok, hirtelen csecsemőhalál szindróma [SIDS, sudden infant death syndrome] stb.), melyek mind vezető halálokoknak számítanak az első életévben.
A magas dohányadók igazolt korrelációt mutatnak a terhesség alatti dohányzás kisebb arányával, illetve bizonyos szülési kimenetelek (pl. születési súly) javulásával. Egészen mostanáig azonban nem történt olyan vizsgálat az Egyesült Államokban, mely a magasabb adók hatását elemezte volna a csecsemőkori halálozási adatokra.
A mostani elemzéshez a Vanderbilt Egyetem és a Michigan Egyetem kutatói az 1999 és 2010 közötti adatokat tekintették át. Ez alapján azt találták, hogy a dohánytermékek adójának emelése az afroamerikaiak körében hathatósabban javítja a csecsemőhalálozási adatokat, mint a nem spanyol ajkú fehér populációban. Az Egyesült Államokban az afroamerikai csecsemők kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg első születésnapjuk előtt, mint a nem hispán fehérek.