Harc a fiatalkori e-cigarettázás ellen
Korlátozni kell a fiatalok hozzáférését az e-cigarettákhoz is – vallják az amerikai gyermekgyógyászok.
Az elektromos cigarettáknak az általános iskolás gyermekek és a középiskolás serdülők körében észlelhető rohamos elterjedése miatt az American Academy of Pediatrics (AAP) állásfoglalást hozott nyilvánosságra abból a célból, hogy a gyermekek és fiatalok körében szövetségi, állami, de helyi megszorítások is történjenek az ilyen eszközökhöz való hozzáférés szabályozására, és a dohányipari termékek reklámozásának korlátozására.
„Jól tudjuk, hogy a felnőtt korban függővé vált dohányosok 95%-a 18 éves kora előtt kezdett dohányozni” – fejtette ki Dr. Karen Wilson (Children’s Hospital of Colorado, Aurora), az AAP dohányzás szabályozási szekciójának elnöke. „Amennyiben a mai trend folytatódik, a jelenlegi fiatalok közül felnőtté válva 5,6 milliónyian fognak idő előtt meghalni valamilyen dohányzással összefüggő betegségben”. Az AAP Section on Tobacco Control álláspontját a Pediatrics 2015. novemberi számában tették közzé.
A dohányzás és a dohányfüsttel való expozíció a gyermekek, serdülők és felnőttek egészségét egyaránt fenyegeti. A dohányfüstnek nincs „biztonságosnak” nevezhető minimális szintje. A dohány az egyetlen olyan forgalmazott anyag, ami közismerten betegségeket és halált okoz. A gyermekek és serdülők fejlődő agya különösen sérülékeny: könnyen nikotin-függőség alakulhat ki. Sajnos, a gyermekek és fiatal felnőttek körében egyre népszerűbbek az erősen reklámozott, édesített, ízesített és alternatív dohánytermékek, pl. kis szivarkák, rágók, elektromos nikotinadagoló készülékek. Az elektronikus nikotinadagoló készülékek (e-cigaretták, e-hookah, vape pens, stb.) egy nikotint, ízesítőanyagokat, oldószereket (pl. propilén glikolt (!), növényi glicerint) tartalmazó oldatból aerosolt képeznek, melyet a készülék használója belélegez. Állásfoglalásukban kifejtik, hogy a készülékből származó permet egyáltalán nem víz, amit viszont másodlagosan a készüléket nem használók is inhalálnak, sőt a füst harmadlagosan is káros: bútorok, szövetek, függönyök, stb. felszínén megtapadva oxidánsokkal és egyéb anyagokkal lépnek reakcióba. Ebben a permetben policiklikus aromás szénhidrogének, nikotin, illékony szerves anyagok, fém- és szilikátrészecskék egyaránt megtalálhatók.
Wilson doktornő szerint a fiatalok körében az elektromos nikotinadagoló készülékekhez való egyre nagyobb mértékű hozzászokás végül megfordíthatja azt a folyamatot, melyet 50 évvel ezelőtt kezdtünk a dohányzás visszaszorítására. Már a JAMA Pediatrics 2014-es számában igazolták, hogy az elektromos cigarettákat használó fiatalok gyakrabban váltanak valódi, „éghető” dohányt használó dohányzási formákra, mint társaik.
A kutatók felmérése szerint 2011 és 2014 között 650%-kal (0,6%-ról 3,9%-ra) emelkedett az elektromos nikotinadagoló készülékek használata a középiskolások körében, ráadásul a főiskolások körében még ennél is magasabb, 890%-os emelkedés volt megfigyelhető (1,5%-ról 13,4%-ra). A különféle elektromos nikotinadagoló készülékek egyáltalán nem segítik a dohányzásról való leszokást, és semmilyen szabályozás alatt nem állnak: olyan életkorú fiatalok is könnyedén hozzájuthatnak, akik még nem vásárolhatnak dohánytermékeket. Ilyen módon az e-cigaretták árusítására létrehozott speciális „vape-shop”-okban, de átlagos élelmiszerüzletekben, bevásárlóközpontokban, benzinkutaknál, gyógyszertárakban (!), sőt az interneten is lehet ezeket vásárolni. Ezért az AAP javasolja, hogy az ilyen e-cigaretta készülékeket 21 éves kor alatt tilos legyen árusítani. A koncentrált, gyakran illatosított nikotin-oldatos fiolák árusítása is szabályozatlan, pedig életveszélyes, kisgyermekek haltak már meg általa. Legalább gyermekeknek nem hozzáférhető csomagolásban kellene ezeknek lenniük, és az egyes fioláknak csak – véletlen lenyeléskor - nem életveszélyes mennyiségű anyagot szabadna tartalmazniuk. A készülékek és az oldatok reklámozását, az interneten történő hirdetését, a mozikban, televíziókban, videojátékokban való megjelenését pedig egyszerűen be kellene tiltani.
Az AAP megállapításaival párhuzamosan az amerikai Food and Drug Administration (FDA) Center of Tobacco Products megállapításai és szabályozási javaslatai a termékek még szélesebb körét érintik az elektromos nikotinadagoló készülékektől a szivarokig, a cigarillóktól a pipázásig, a vizipipáktól a nikotin-zselékig, a levegő- és füstszűrőktől a különböző papírokig, csövekig, ízesítő anyagokig, stb. Ugyanakkor az AAP a klinikai gyakorlatban igen fontosnak tartja a fiatalok körében a megelőzést, a kockázatok megbeszélését a fiatalokkal és a szülőkkel, de a szülők nikotin-függőségének kezelését is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Pediatrics