Az E-cigaretta füstje is passzív dohányzást okoz
Valós körülmények között vizsgálva a hagyományos vagy az e-cigaretta okozta nikotinterhelést, azt tapasztalták, hogy az e cigarettázókkal közös lakásban élők is ki vannak téve a nikotin károsító hatásának, igaz, sokkal kevésbé, mint a valódi cigarettát szívók családtagjai.
Megjelent az első olyan tanulmány, mely az otthoni e-cigaretta expozíciót vizsgálja valós körülmények között. A levegőben található lebegő nikotinrészecskék 5,7-szer magasabb koncentrációban fordultak elő a hagyományosan dohányzók otthonaiban az e-cigarettásokéhoz viszonyítva. Az e-dohányos lakásokban magasabb volt a lebegő nikotin koncentráció, mint a kontroll otthonokban. Az e-cigarettásokkal élő nem-dohányzók kotininje magasabb volt, mint azoké akik otthonában nem használtak e-cigarettát.
Nem áll rendelkezésre elégséges adat az elektromos cigaretták (e-cigaretták) használata közben keletkező pára passzív expozíciójáról, valós körülmények között. Balbé és mtsai megfigyeléses tanulmányt végeztek 54 nem-dohányzó önkéntes bevonásával különböző háttérrel: 25 fő hagyományos dohányosokkal, 5 fő nikotin-tartalmú e-cigarettát használókkal élt együtt, míg 24 fő kontroll otthonokból került ki. Kontroll otthonnak minősülnek azon háztartások, melyekben nem használnak sem hagyományos, sem pedig e-cigarettát. Mérték az otthonok levegőjében található nikotinmennyiséget és biomarkerként a nyál és vizelet kotinin tartalmát. A kotinin a nikotin lebomlásának terméke, önmagában is enyhe kolinerg aktivitással. A kotinin mennyisége arányos a dohányfüst mennyiségével, megjelenik a vérben, a vizeletben, a nyálban, a magzatvízben és a hajban is, ezáltal akár egy héttel később is kimutatható a dohányzás miatti vagy a passzívan elszenvedett füst.
A levegőben a nikotinrészecskék koncentrációja 0,74 μg/m3 volt a hagyományos dohányosok otthonaiban; 0,13 μg/m3 az e-cigarettát használóknál, és 0,02 μg/m3 a kontroll otthonokban. A nyál kotinin szint 0,38 ng/ml volt a hagyományos cigarettát szívók otthonaiban élő nem-dohányosokban, míg ez az érték 0,19 ng/ml az e-cigarettát használók mellett élőknél, illetve 0,07 ng/ml a kontroll otthonokban. A nem-dohányzók nyál kotinin-koncentrációja az e-cigarettából származó pára hatására otthon (expozíció: ≥2 óra/nap) statisztikailag szignifikánsan eltért a dohányfüstnek kitett (expozíció : ≥2 óra/nap), továbbá a kontroll otthonokban élő nem-dohányosokétól.
Az eredmények bebizonyították, hogy az e-cigaretta is okoz „passzív dohányzást”: a nem-dohányosok is belélegzik a légtérben lebegő párában lévő nikotint. Érdekes, hogy a levegő-markerek 5,7-szer magasabb értékeket mutattak a hagyományos dohányosok otthonaiban, mint az e-cigarettát használóknál, ugyanakkor a nem-dohányosok biomarkerei statisztikailag hasonló értékeket mutattak mind a hagyományos, mind pedig az e-cigarettás otthonok esetében (mindössze 2-szer illetve 1,4-szer magasabb, sorrendben). A levegőben mért nikotinszint és kotininkoncentráció magasabb értékeket mutatott az e-cigarettás otthonokban a kontroll otthonokhoz viszonyítva (statisztikailag szignifikáns különbségek). A fenti tények szerepet játszhatnak az e-cigi közterületen történő használatának szabályozásában.
Forrás: Environmental Research