A hirtelen csecsemőhalál és a magas szerotoninszint
A National Institutes of Health most közzétett vizsgálatában a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) következtében elhunyt csecsemők vérében szokatlanul magas szerotoninszintet találtak.
A közelmúltban a Proceedings of the National Academy of Sciences abstract című lapban közzétett adatok reményt keltenek olyan vizsgálómódszer kidolgozására, melynek segítségével a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS, Sudden Infant Death Syndrome) elkülöníthető a csecsemőkorban előforduló, alvással összefüggő, váratlan csecsemőhalálozás egyéb okaitól.
Az egyéves kor előtt előforduló SIDS oka továbbra sem tisztázott, és többnyire a boncolás sem tár fel egyértelmű halálokot a SIDS hátterében. A Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (NICHD) által szponzorált vizsgálat kapcsán a Robin L. Haynes, Ph.D. (Boston Children’s Hospital és Harvard Medical School) által vezetett munkacsoport arról számolt be, hogy a SIDS-ben elhunyt csecsemők 31 százalékának (61 csecsemő közül 19 csecsemőnél) emelkedett szerotoninszinteket észleltek a vérben. Korábbi tanulmányában ugyanez a munkacsoport arról írt, hogy SIDS a szerotoninszinttel összefüggő többszörös agyi elváltozásokat észleltek, ezen belül a szerotoninkoncentráció csökkenését detektálták a légzés, a szívfrekvencia, a testhőmérséklet és az ébredés szabályozásáért felelős agyi régiókban.
Eredményeiket összegezve a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a szerotonin metabolizmusának zavarai olyan hajlamot tükröznek, melynek jelenlétében fokozott a SIDS előfordulásának kockázata, illetve hogy a vér szerotoninszintjének mérésével a SIDS elkülöníthető a légzéssel összefüggő csecsemőhalálozás egyéb okaitól. Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy a kérdés további tisztázására szélesebb körű kutatások szükségesek.
Az agyi régiók eltérései és a SIDS közötti potenciális összefüggések feltárására nem ez az első vizsgálat. A korábbi adatok alapján felvethető, hogy a SIDS létrejöttében agytörzsi rendellenességek is szerepet játszhatnak. A „bölcsőhalál” eseteiben a kutatók azt mutatták ki, hogy a hypocampus gyrus dentatusában bizonyos térközökkel az idegsejtek kettős réteget képeztek a normális egyetlen réteg helyett. Ezt a rendellenességet a granuláris sejtek fokális bilaminációjának nevezik. E kóros elváltozást a megmagyarázatlan halállal meghalt csecsemők 41,2 százalékában (41/114) mutatták ki, míg az ismert okú halállal meghalt csecsemők csoportjának (kontrollcsoport) csak 7,7 százalékban (3/39). E rendellenesség a gyrus dentatus más fejlődési rendellenességeivel társult, amelyek a neuronok proliferációjának, migrációjának és/vagy túlélésének zavarait tükrözték.
A NICHD Safe to Sleep nevű kampányának célja olyan információk átadása, melyek birtokában csökkenthető a SIDS, illetve a légzéssel összefüggő egyéb csecsemőhalál előfordulásának esélye.