Intervenciós radiológiai eljárásokat az onkológiai kezelések minden szakaszában használunk. A képalkotással irányított mintavételeken kívül számos, képalkotással irányított intervenciós terápia is rendelkezésre áll. Ebben a cikkben a legfontosabb, már elterjedt módszerekről, különösen a transzartériás embolizációkról és a perkután ablációkról, valamint néhány új terápiás lehetőségről, például a nagy intenzitású fókuszált ultrahangról lesz szó.
Az in vitro fertilizáció napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő orvosi területe, amelynek 2017-ig több mint 7 millió újszülött köszönheti az életét. Elengedhetetlen, hogy egyre újabb és újabb technológiákat alkalmazzunk, amelyek lehetővé teszik a meddő párok számára a lehető legjobb minőségű ellátást és a legmagasabb terhességi rátát.
A hepatocelluláris karcinóma (HCC) gyakori, rossz prognózisú daganatos betegség, melynek előfordulása folyamatosan nő. A megfelelő kezelés kiválasztását számos tényező befolyásolja, köztük a májfunkció, a tumorok mérete és száma, illetve a portális hipertenzió vagy kísérő betegségek jelenléte. A cikk áttekintést ad arról, hogy HCC esetében mely kuratív vagy palliatív kezelések jöhetnek szóba.
Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága engedélyezte a fókuszált ultrahangterápia alkalmazását a szervre lokalizálódó prosztatarák kezelésére. A hírt a Focused Ultrasound Foundation szervezet közölte.
A rezisztens bipoláris depresszió kezelésében az elektrokonvulzív és a gyógyszeres terápia kevéssé tartós hatása okán folyamatosan kutatják az újabb kezelési lehetőségeket.
A tüdőultrahang szerepe az utóbbi évekig a mellűri folyadékgyülemek kivizsgálására és a torakocentézis vezérlésére korlátozódott, de újabban a sürgősségi és intenzív medicina értékes képalkotó eszközévé vált. A betegágy mellett is viszonylag könnyen elvégezhető vizsgálat szükségessége minden akut helyzetben felmerülhet. A mellűri folyadékgyülem, a pulmonális vénás pangás és ödéma, a pneumónia és a pneumotorax ultrahanggal igen gyorsan kimutathatók sürgősségi helyzetekben.
A reumatológiai betegek ellátásában óriási fejlődés ment végbe az elmúlt másfél évtizedben, amit – örömmel állapíthatjuk meg – a hazai szakma nagy része teljes mértékben követni tudott. Ha a krónikus poliartritiszek, pl. a reumatoid artritisz (RA), vagy a szisztémás autoimmun betegségek (pl. a szisztémás lupus erythematosus, SLE) diagnosztikájának, ellátási elveinek kérdéseiről beszélgetne egy mai és egy 20 évvel ezelőtti reumatológus, úgy tűnne, nem is értik egymás nyelvét, vagy összekeverték a diagnózisokat. Ugyanakkor a túlélés, a morbiditás és az életminőség adatainak javulása, a gyógyszeres paletta bővülése ellenére számos nagyon fontos kérdés maradt megválaszolatlanul, és a legtöbb területen még komoly problémák várnak megoldásra, illetve egyre újabb kérdések merülnek fel.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle VI. évf.2. szám
OTSZ Online
2004-03-01
Az új, nem invazív kezelési módszereknek mindig nagy sikerük van a myomában szenvedő nőknél és orvosaiknál. Az MR-vezérelt fokuszált ultrahang a myomák kezelésének ígéretes, nem műtéti módja: az eljárás a környező szöveteket nem károsítja, és alkalmazása rendkívül kevés mellékhatással jár.
Az ultrahangos képalkotás az orvoslás egyik leghasznosabb diagnosztikai eszköze. Alig találunk olyan szakterületet, ahol ne használnák, az epehólyag vagy akár a magzati agy vizsgálatára egyaránt alkalmazzák. A szülészeti-nőgyógyászati gyakorlatban az ultrahang alapvető eszköz. A diagnosztikai célból alkalmazott ultrahang előnyei jól ismertek: az ultrahangos képalkotás fájdalommentes, olcsó vizsgálati eljárás, amely széles körben hozzáférhető, és használata könnyen elsajátítható. A módszer ionizáló sugárzás nélkül működik, és valósidejű képet tár a vizsgáló elé. Az utóbbi időben az ultrahangot egyre gyakrabban használják terápiás eljárások során is, a valósidejű képalkotás segítségével végezhetnek tűbiopsziát, illetve méhen belüli beavatkozásokat is. További előny, hogy a vizsgálat elvégzése után az eredmények azonnal értékelhetők.
Fokuszált ultrahang sebészet (FUS)
A fokuszált ultrahang sebészet (FUS) egy új, nem invazív technika, amely a szöveti eredetű rendellenességeket kis térfogatra fokuszált hő segítségével szelektíven képes károsítani. A diagnosztikai célú ultrahangvizsgálattal szemben – ahol a transzducer a kibocsátott, majd pedig visszavert hanghullámok segítségével alkot képet – a FUS során a hullámokat egy pontba fokuszálják, ahol a nagyfrekvenciás ultrahang hatására hő keletkezik (1. ábra). A fokuszált ultrahangnyaláb tehát hő segítségével kizárólag a gyújtópontban elhelyezkedő sejteket pusztítja el, és eddigi ismereteink szerint nem tesz kárt a fókuszpont fölött, illetve környezetében elhelyezkedő szövetekben.1,2 Az ultrahang energiája áthatol a lágy szöveteken, fokuszálható, és néhány másodpercre magas hőmérsékletet (50–90 °C) idéz elő. A FUS az elektromágneses és hanghullámok teljes tartományában alkalmas a szövetek nem invazív koagulálására.3 Az eljárás során jól meghatározható területen belül fehérjekicsapódás, visszafordíthatatlan sejtkárosodás és koagulációs necrosis következik be.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.