Fókuszált ultrahangos kezelések depresszióban
A rezisztens bipoláris depresszió kezelésében az elektrokonvulzív és a gyógyszeres terápia kevéssé tartós hatása okán folyamatosan kutatják az újabb kezelési lehetőségeket.
A rezisztens bipoláris depresszió kezelésében az elektrokonvulzív terápia (ECT) lényegesen hatásosabbnak bizonyult az algoritmuson alapuló gyógyszeres kezeléseknél (Schoeyen). Mindamellett mindkét esetben csak „szerény” mértékű remisszióról volt szó, a kezelések után 6-9 héttel a betegek felénél relapszus következik be, ezért van szükség újabb és újabb kezelési megoldások kutatására - jelentette ki Dr. Helle K Schoeyen (Division of Psychiatry, Stavanger University Hospital, Norvégia). Az American Journal of Psychiatry-ban 2015 januárjában megjelent vizsgálatukban elsőként hasonlították össze a bipoláris depresszió kezelését célzó gyógyszeres beavatkozásokat és az ECT-t. A vizsgálatba besorolt 73 betegnél a depresszió mértékét jelző Montgomery-Åsberg Depression Rating Scale (MADRS) eredetileg 25, vagy magasabb volt. 6 hetes kezelés után az ECT csoportban 6,6 ponttal erősebben csökkent a MADRS (95%CI2,5-10,6, p=0 002), mint a gyógyszerrel kezeltek csoportjában. Kétszer több választ láttak az ECT csoportban (73,9% vs 35,0%, p=0,01), de a remissziók aránya kb. megegyezett (34,8% vs 30,0%, p=0,74).
Egy 2015. július 21.-én a Journal of Clinical Psychiatry-ban megjelent közleményben pedig azt írják, hogy súlyos depresszióban a rövid pulzáló ECT-t kell alkalmazni, ha sürgősen akarunk hatást elérni, de az ellenkezője lehet igaz, ha nem alapvetően sürgős a klinikai válasz elérése. A 689 beteget magába foglaló hat klinikai vizsgálat adatait feldolgozva a Dr. Colleen Loo (Wesley Hospital, Sydney) vezette kutatók úgy találták, hogy a rövid pulzáló RUL (right unilateral) ECT szignifikánsan hatásosabb a depresszió kezelésére, mint az ultrarövid pulzáló RUL ECT (p = 0,004), ráadásul jóval kevesebb rövid pulzáló kezelésre van szükség (8,7 vs 9,6, p <0,001). Az ultrarövid kezelések mellett kevesebb a remissziók aránya (OR = 0,71, 95%CI 0,51-0,99, p = 0,45), viszont a rövid pulzáló RUL ECT kezeléseknél szignifikánsan gyakoribb a többféle kognitív mellékhatás (p <0,01). Dr. Mark S. George (South Carolina) kijelentette, hogy „bármelyik típusú ECT életet menthet, és gyakran a gyógyszerekre vagy a transzkraniális mágneses stimulációra nem reagáló esetekben is működik”.
A Jin Woo Chang (Yonsei University College of Medicine in Seoul, Dél-Korea) által vezetett munkacsoport a világon elsőként alkalmazott egy betegnél MRI-vel vezérelt fókuszált ultrahang-kezelést refrakter depresszióban (Harrison). Első lépésben 10, gyógyszerekre és ECT-re rezisztens, súlyos depresszióban szenvedő beteget fognak ennek a non-invazív idegsebészeti MRI eljárásnak alávetni (InSightec’s ExAblate Neuro rendszer). A hatásosságot a kezelés utáni első hat hónapban sorozatosan ellenőrizni fogják. A Medscape z eljárás megegyezik az esszenciális tremorban használttal, de az agyi célpont különbözik. „A beteg fejét először is leborotválják, majd egy kerettel stabilizálják. A fókuszált ultrahang gépet az MRI szkennerbe helyezik. Ezután a súlyos depressziót okozó célterület (capsula interna elülső ága) elpusztítására 1 000 kis ultrahang sugarat koncentrálnak. Ez nem a súlyos depressziós zavar középpontja, de ugyanezt a targetet céloztuk meg éveken keresztül a termális abláció során, és a fókuszált ultrahang kezelés szépsége abban áll, hogy nem kell műszeresen beavatkozni, nem kell megnyitni a koponyát, és elektródát sem kell bevezetni egy nyíláson át az agyba. A célterület megegyezik, a lézió mérete is- a nyitott műtét kockázatai nélkül, ráadásul fájdalmatlan”. A termális ablációval végzett capsulotomiák tapasztalatából tudjuk, hogy idővel (néha csak évek múlva) a közérzet, a funkciók lassan visszatérnek. Aktuálisan azonnal csökkenhet a szorongás, de a depresszió és az obszesszív kompulzív betegség (OCD) egyéb tünetei lassabban oldódnak.
Gyakorlatilag kockázatmentes, forradalmian új technológiáról van szó.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Medscape Medical News > Psychiatry
2. The American Journal of Psychiatry