Az anya depressziója öregíti a gyereket
A súlyosan depressziós anyák kisgyerekeiben nagyobb valószínűséggel rövidebbek a fehérvérsejtek telomérái, és viselkedési problémáik vannak.
„A gyermekeket érő pszichológiai hatások vizsgálatakor az iskolai teljesítményt és a többi gyerekkel való kapcsolatokat elemezzük, de kevéssé gondolunk arra, hogy a viselkedési problémák sejtszinten is hathatnak” – mondta a kutatásokat vezető dr. Janet Wojcicki, PhD (University of California, San Francisco [UCSF], USA).
A pszichológiai stressz és a depresszió felnőttekben - talán az oxidatív stresszorok tartós hatása miatt - rövidebb telomérákkal jár együtt. A telomerák rövidülésében megnyilvánuló káros hatás kapcsolatban áll a krónikus betegségekkel és a gyulladásos folyamatokkal, és a sejtszintű öregedést jelzi.
A vizsgálatot a Translational Psychiatry június 16-i online száma közölte.
Az anya depressziója növeli a gyermekben a későbbi depresszió és a viselkedési problémák kockázatát, és a spanyol ajkú gyerekekben nagyobb ez a kockázat. A kutatók ezért a spanyol ajkú gyerekek két olyan longitudinális kohorszát vizsgálták, akikben nagy volt a kövérség és az anyagcserezavar kockázata, s elemezték, hogy milyen kapcsolat áll fenn az anya mentális állapota és a gyermek etetése, illetve kövérsége és a telomérák hossza között.
A kutatók egy viszonylag homogén csoportban, kis jövedelmű családokban élő 108 négy éves és 92 öt éves latino gyermekben és édesanyjukban mérték a fehérvérsejtek teloméráinak hosszát. A gyerekeket születésükkor választották ki két San Francisco-i kórházban.
A gyerekek édesanyjának esetleges depresszióját szülés előtt és után , a gyerekek viselkedési zavarait, köztük az ellenkező-dacos viselkedést 3, 4 és 5 éves korban mérték fel.
Azoknak a gyerekeknek, akikre az ellenkező-dacos viselkedés volt jellemző a három felmérés legalább egyikén, mintegy 450 bázispárral rövidebbek voltak a teloméráik, mint azokban, akik nem mutatták ezt a viselkedést (p <0,01).
A 4 és 5 éves kori rövidebb telomérahossz független prediktorai a 3, 4 vagy 5 éves korban mutatkozó ellenkező-dacos viselkedés (B = –359,25, 95%-os konfidencia intervallum [CI]: 633,84–84,66, p = 0,01), 3 éves korban az anya súlyos depressziója (B = –363,99, 95% CI: 651,24–746,74, p =0,01), az anya teloméráinak rövidebb volta (B = 502,92, 95% CI: 189,21–816,63) és az apa fiatalabb kora a gyermek születésekor (B = 24,63, 95% CI: 1,14–48,12).
„Vizsgálatunk elsőként mutatta ki az anya súlyos depressziója és az ellenkező-dacos viselkedés kapcsolatát a telomérák rövidebb voltával óvodáskorban. Ez az eredmény azonban még nem indokolja, hogy a gyerekek rendszeres tesztelését javasoljuk” – mondta dr. Wojcicki.
Forrás: Medscape