Fókuszált ultrahanggal növelhető a daganatba juttatott gyógyszer dózisa
Májdaganat termoszenzitív liposzómális doxorubicin kezelése fókuszált ultrahang melegítéssel részleges remissziót eredményezett a gyógyíthatatlan betegekben.
A szisztémás rákellenes kezelések egyik kihívása az, hogy a gyógyszernek megfelelő (és a maximálisan tolerálhatónál kisebb) terápiás dózisban el kell érnie a daganatot anélkül, hogy toxikus hatást idézne elő a nem rákos szövetekben. Ezt a célt számos technikai eszközzel próbálják elérni: mágneses mezővel, lézerrel, rádió-frekvenciával, mikrohullámú technikával, és nem utolsó sorban fókuszált ultrahang (FUS) segítségével.
Brit kutatók a fókuszált ultrahangos TARDOX kódnevű fázis I. vizsgálatot 10 gyógyíthatatlan primér (vagy metasztatikus), progrediáló (vagy kemoterápiára stabilizálódott) májdaganatos betegen végezték 2015 és 2017 között, az eredményeket a Lancet Oncology 2018. július 9.-i számában közölték online.
A vizsgálat jelentőségét az adja, hogy először sikerült igazolni, hogy a FUS segítségével a test mélyén elhelyezkedő gócot is el lehet érni és célzottan lehet kemoterápiával kezelni. Az alkalmazott kemoterapeutikum önmagában, még liposzómális kiszerelésben sem elégséges a daganatos sejtek kiirtásához, azonban e vizsgálat igazolta, hogy a termoszenzitív liposzómákba burkolt doxorubicin lokális koncentrációja a fókuszált ultrahang segítségével az ismert citotoxikus szint fölé emelhető.
A FUS készülék egy javított változat, melyet tumor-ablációra szoktak használni. A beteg az eljárás alatt gázmentes vízben fekszik, az ultrahang és a bőr közötti vezetés ilyenkor igen jó. A beavatkozás során a betegeket altatták, légzésüket a máj elmozdulásának elkerülésére kontrollálták. A lézióba hajlékony tűt vezettek az ismételt biopsziák elvégzéséhez, valamint a hőmérséklet mérésére. A betegek könyökvénájába Lyso-termoszenzitív liposzómális doxorubicint adtak 30 perces infúzióban, 50 mg/m² dózisban. A beadás után az érintett májban lévő gócot mintegy 5x5x5 cm-es volumenben fókuszált ultrahang segítségével 39,5 - 43,0 C° melegítették fel. A hőmérséklet emelkedésével egyre több liposzóma eresztette ki tartalmát a tumoros környezetbe. 20-70 perc múlva a melegítést befejezték, a beteget „hagyták lehűlni”, és ismét biopsziát végeztek.
Az átlagos követési idő 29,5 nap volt. Az anesztézia 214-369 percig tartott, a FUS-t 50-140 watt között használták. A liposzómális kemoterápia plusz FUS kezelés során a szövetminta doxorubicin koncentrációja 8,56 µg/g volt, ami a 3,7-szerese annak, amit a liposzómális kezelés az ultrahangos melegítés nélkül elért. A kezeléssel kapcsolatos halálozás nem fordult elő. 5 betegnél grade 4 neutropenia alakult ki, mely kezelés nélkül elmúlt. Egy beteg mérsékelten zavarttá vált, őt tovább kellett a kórházban tartani. Kettő és négy héttel a kezelések után CT-t, MRI-t és PET/CT-t végeztek 9 betegnél. Összehasonlították a kemoterápiát plusz FUS-t kapott léziók és az egyedüli kemoterápiát kapott léziók állapotát, a termosztenzitív liposzómális kemoterápiával plusz FUS-al együtt kezelt lézióknál mindenütt részleges remisszió volt látható az egyedül kemoterápiával kezeltekhez képest.
A kutatók maguk is kitértek vizsgálatuk korlátaira: pl. a biopsziát a csak daganat egy részéből lehetett venni, nem az egész daganatból, ilyen módon a teljes intratumorális gyógyszerkoncentráció csak becslésen alapult. A rendelkezésre álló ultrahangos készülékek nagyobb méretű daganatok kezelésére lennének alkalmasak. Egyébként is igen nehéz a daganatokban egyenletes hőmérsékletet biztosítani, és a hipertermiás beavatkozás optimális hossza is kérdéses, bár a hosszabb hipertermia több gyógyszer kibocsájtását biztosítaná, de nem károsító hatása még állatkísérletekből sem ismert.
Jelenleg leginkább a hőre érzékeny liposzómába zárt doxorubicinnel történnek vizsgálatok, a többi gyógyszerrel történő ilyen próbálkozások kudarcot vallottak.
Dr. Dieter Haemmerich (Medical University of South Carolina, Charleston) a tanulmányhoz fűzött szerkesztőségi közleményben azt írta, hogy „ez egy elegáns, célzott gyógyszerbeviteli módszer klinikai alkalmazásának első fontos lépése. Először bizonyítja emberben, hogy milyen módon növelhető a gyógyszer bevitele melegítés segítségével.” Egyébként az doxorubicin alig lenne hatásos májdaganatban.
Forrás: