A Covid–19-fertőzésben elhunytak fajlagos száma nemcsak Magyarországon, de az összes többi volt szocialista országban is a legmagasabbak között volt, és ez nagymértékben ezen országok lakóinak eleve rosszabb, esékenyebb egészségügyi állapotával függ össze. Szakértők szerint a járvány okozta mortalitás legjobb mutatója nem az elhunytak relatív száma, hanem a pandémia idején észlelt többlethalálozás, amely a járvány végén Magyarországon 8,4% volt. Ez összemérhető az Európai Unió országainak 8,0%-os átlagával, és a volt szocialista országok között a legalacsonyabb értéket képviseli.
Korábbi nemzetközi kutatási eredményekkel összhangban a magyar OEPadatbázis elemzése is a halálozási arány jelentős, 30% körüli növekedését mutatja a major depressziós zavarban (MDD) szereplő betegek körében. A halálozási kockázat a férfiaknál magasabb, és az új eredmények szerint az MDD diagnózisát követően a bipoláris zavar vagy skizofrénia és skizoaffektív zavar diagnózisba átsorolt betegeknél is magasabb, mint az általános MDD-populációban.
A pénzügyi nehézségek, a csökkent fizikai aktivitás, a szabadidőben a képernyő előtt töltött idő növekedése, a depressziós és szorongásos tünetek, valamint az érzelmi evés összefüggött a testtömegindex (BMI) növekedésével.
A házas férfiak és nők esetében felnőttkorban nagyobb a túlsúly és az elhízás kockázata, bár a házasságban élés csak a férfiaknál jár együtt az elhízással.
A nozokomiális pneumóniák (kórházi eredetű tüdőgyulladás, NP), különösen a ventilációval összefüggő (VAP) és a multirezisztens (MDR) mikroorganizmusok okozta fertőzések az egészségügyi intézmények gyakori és súlyos problémái. Az új diagnosztikai és terápiás eszközök – például a célzott antibiotikumterápia és a légzőszervi fizioterápia optimalizálása – jelentősen hozzájárulnak a gyógyulás elősegítéséhez és a mortalitás csökkentéséhez. A mesterséges intelligencia és a molekuláris diagnosztika integrálása, valamint az új antibiotikumok fejlesztése tovább javíthatja a nozokomiális tüdőgyulladások kezelésének hatékonyságát.
Az Egyesült Királyságban végzett kutatás szerint az, hogy az ADHD-s betegek várható élettartama rövidebb, elsősorban nem megfelelő ellátásuknak tilajdonítható.
Napjaink egyik leggyakrabban kutatott témája mind a gasztroenterológia, mind egyéb társszakmák területén a mikrobiom és az intesztinális barrier szerepe a szervezet egészséges homeosztázisának fenntartásában. A mikrobiom egyensúlyának megbomlásával, a barrier szerkezeti változásával, sérülésével a bélfal áteresztőképessége, permeabilitása fokozódik, ami az úgynevezett „szivárgó bél szindróma” vagy „áteresztő bél szindróma” („leaky gut” szindróma) kialakulásához vezet. Jelen tudásunk szerint ezen kórállapot – a kellemetlen szubjektív tüneteken túl – számos egyéb betegség kialakulásában is szerepet játszhat. Cikkünkben röviden összefoglaljuk a kórkép patológiai hátterét, következményeit, és áttekintjük a lehetséges kezelési, illetve megelőzési stratégiákat.
A gyakori közösségi médiahasználat fokozott ingerlékenységgel jár az amerikai felnőttek körében, és figyelemre méltó dózis-válasz összefüggést mutat a posztolási gyakorisággal.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.