Az FDA engedélyezte a Gilotrif™ (afatinib) forgalomba hozatalát
Mostantól egy új kezelési lehetőség – a Gilotrif™ – áll az EGFR mutációt hordozó tüdőrákban szenvedő betegek rendelkezésére az Amerikai Egyesült Államokban, amelynek hatékonysága jobbnak bizonyult a jelenleg általánosan alkalmazott kemoterápiáénál.
Ez az afatinib – amely a Boehringer Ingelheim új onkológiai portfoliójának tagja – első forgalombahozatali engedélye.
A Boehringer Ingelheim július 30-án bejelentette, hogy az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) GILOTRIFTM márkanéven orális alkalmazásra engedélyezte az afanitib tabletta forgalomba hozatalát, a készítményt új elsővonalbeli kezelésként alkalmazva olyan áttétes, nem kissejtes tüdőrákban (NSCLC) szenvedő betegeknél, akiknek a daganata az epidermális növekedési faktor receptor (EGFR) 19. exonjának delécióját vagy a 21. exon (L858R) szubsztitúciós mutációját (nukleotid csere) hordozza; a mutációkat az FDA által jóváhagyott teszt által kell kimutatni.
Az afatinib az ErbB receptorcsalád irreverzibilis gátlószere, amely irreverzibilisen gátolja az EGFR-t (ErbB), valamint az ErbB receptorcsalád egyéb azon fontos tagjait, amelyek köztudottan alapvető szerepet játszanak a pervazív daganatok és a magas mortalitással járó daganatok növekedésében és szétterjedésében. Az afatinib kovalens – és emiatt irreverzibilis – kötése abban tér el az egyéb hatóanyagok reverzibilis kötődésétől, hogy az ErbB receptorcsalád tartós, szelektív és teljes gátlását biztosítja, ezért jól elkülöníthető terápiás előnyt eredményezhet.
A tüdőrák világszerte a legtöbb halálesetet okozó daganatfajta, a betegség évente 1,6 millió új rákos megbetegedésért felelős. A tüdőrák azonban nem egyetlen, önálló betegség: a kutatások azt igazolták, hogy a betegség számos különböző típusa létezik, melyek speciális terápiás megközelítést igényelnek. A tüdőrák egyik külön altípusát az EGFR (az ErbB receptorcsalád egyik tagja) mutációi jellemzik. Ezek azok a betegek, akiknek a klinikai vizsgálatok során a legtöbb előnye származott az afatinib kezelésből.
Az afatinib forgalomba hozatala az USA-ban a kulcsfontosságú LUX-Lung 3 vizsgálat – amelyben az afatinibet a pemetrexed/ciszplatin kombinációs kemoterápiával hasonlították össze – adatain alapszik. A LUX-Lung 3 vizsgálat adatai azt igazolták, hogy az afatinibet elsővonalbeli kezelésként szedő betegek majdnem egy évig éltek a daganatuk további növekedése nélkül (11,1 hónapos medián progressziómentes túlélés (PFS)) a pemetrexed/ciszplatinnal kezelt betegek alig több, mint fél évéhez képest (6,9 hónapos PFS). Mindezek mellett azok az afatinibet szedő, NSCLC-ben szenvedő betegek, akiknek a daganata a két leggyakoribb EGFR mutációt (Del19 vagy L858R) hordozta, jóval több, mint egy évig éltek a daganat progressziója nélkül (13,6 hónapos PFS), azon betegek alig több, mint fél évével szemben (6,9 hónapos PFS), akik az összehasonlító kezelést kapták.1
Emellett az afatinibet szedő betegek a tüdőrák tüneteinek javulását észlelték és jobb életminőséget is tapasztaltak a standard kemoterápiában részesülő betegekhez képest.
Az afatinib kezelési karban észlelt, a készítménnyel összefüggő leggyakoribb, 3. fokozatú nemkívánatos események az alábbiak voltak: hasmenés (14%), bőrkiütés (16%) és körömágy-gyulladás (paronychia) (11%). A kemoterápiás kezelési karban (pemetrexed /ciszplatin) észlelt, a készítménnyel összefüggő leggyakoribb, 3. fokozatú nemkívánatos események az alábbiak voltak: neutropénia (15%), fáradékonyság (13%) és leukopénia (8%). A vizsgálatban alacsony volt a kezeléssel összefüggő nemkívánatos esemény jelentkezése miatt a kezelést abbahagyók aránya (8%-os abbahagyási arány az afatinib és 12 %-os a kemoterápia karban). Az afatinib kezelési karba sorolt betegek 1%-a hagyta abba a kezelést az azzal összefüggő hasmenés jelentkezése miatt.
Az afatinibbel jelenleg III. fázisú klinikai fejlesztés folyik az NSCLC és a fej-nyaki daganatos betegségek vonatkozásában.