Agytörzsi stroke-ban gyakoribb az alvási apnoe
Az agytörzset is érintő stroke esetén szignifikánsan gyakoribb az alvási apnoe, mint amikor a stroke az agy más területeit érinti – hozták nyilvánosságra az Amerikai Stroke Társaság 2014-es nemzetközi stroke konferenciáján.
Az alvási apnoe, az alvás közbeni viszonylag hosszú légzéskimaradás súlyos egészségi problémák, például szívbetegségek vagy stroke kialakulásához vezethet.
A mostani kutatásban 355, ischaemiás stroke-on átesett, átlagosan 65 éves beteg adatait elemezték a Brain Attack Surveillance in Corpus Christi Project keretében. A betegek 11 százalékánál állt fenn az agytörzs károsodása, és ebben a betegcsoportban 84 százalékban volt megfigyelhető alvási apnoe, szemben az agytörzsi érintettségben nem szenvedő betegcsoportban észlelt 59 százalékos aránnyal. „Bár ezek az arányszámok igen magasak, további kutatások szükségesek a stroke és az alvási apnoe közötti összefüggések pontosabb feltárásához, mielőtt a stroke utáni ellátás irányelvei közé felvennénk az alvási apnoe rutin jellegű szűrését” – mondja dr. Devin L. Brown, az Ann Arbor-i University of Michigan stroke-programjának egyik igazgatója, aki a mostani vizsgálatot vezette.
A most nyilvánosságra hozott vizsgálatban a stroke-betegeket hordozható légzésmonitor segítségével szűrték alvási apnoe irányában a stroke után körülbelül 13 nappal. A neurológusok az agytörzs érintettségét az agyi CT- és MR-vizsgálatok felvételeinek elemzése alapján határozták meg – írja az előadás absztraktja.
A vizsgálati csoport vegyes etnikai összetételű volt: 59 százalékot alkottak a spanyol ajkúak, 35 százalékot a fehér bőrű, 4 százalékot az afroamerikai és 1 százalékot az amerikai bennszülött származású betegek.