Egyre több a fiatal stroke-beteg
Bár a stroke hagyományosan az idősebb kor betegsége, a The Lancet című lapban nemrégiben nyilvánosságra hozott felmérés szerint világszerte egyre emelkedik a középkorú és fiatal stroke-betegek száma.
Az 1999-ben és 2000-ben végzett Global and Regional Burden of Stroke vizsgálat az egész világból gyűjtött adatok alapján számította ki a stroke regionális és országspecifikus előfordulását. Összesen 119 vizsgálat adatait dolgozták fel (ezek között 58 iparilag fejlett, valamint 61, közepes vagy rossz gazdasági helyzetű állam szerepelt). A vizsgálatot Valery Feigin professzor vezette, aki az új-zélandi AUT Egyetem Stroke és Alkalmazott Idegtudományok Intézetének vezetője. Az általa vezetett munkacsoport a stroke-kal összefüggésbe hozható terheket hasonlította össze 1990-re, 2005-re és 2010-re vonatkozóan.
A stroke bármely életkorban előfordulhat, ám a betegek túlnyomó többsége 65 évesnél idősebb. A mostani kutatás azonban arra világít rá, hogy globálisan évente a 83 ezret is meghaladja a 20 éves és annál fiatalabb stroke-betegek száma – ez az összes érintett beteg 0,5 százaléka.
A közlemény szerzői így fogalmaznak: „A 2010-es adatok szerint a stroke-esetek 31 százaléka következett be gyermekeknél (legfeljebb 20 éves korban), illetve fiatal és középkorú felnőtteknél (20−64 éveseknél).” A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy hatásos globális preventív stratégiák nélkül ezek a számok nagy valószínűséggel tovább emelkednek majd.
Az Egyesült Államok preventív hatóságának (CDC, Centers for Disaese Control and Prevention) adatai szerint a stroke vezető halálok az USA-ban, mely évente 130 ezer áldozatot szed. Emellett a stroke a tartós rokkantság egyik fontos oka, ezért jelentősen befolyásolja a túlélők rokkantság szerint korrigált élettartamát is, és nem elhanyagolhatók anyagi terhei sem. A CDC úgy becsüli, hogy stroke évente 38,6 milliárd dollárnyi kiadást jelent az Egyesült Államokban, melybe beletartoznak az egészségügyi ellátás és a gyógyszerek költségei, valamint a munkából kiesett napok.
„Ez az első vizsgálat, melyben az egyes országok összehasonlításában globálisan elemeztük a stroke incidenciáját és hatásait. Most a világ minden országában felbecsülik a stroke-ból adódó terheket, mégpedig a rendelkezésre álló legjobb bizonyítékok alapján. A stroke okozta terhek világszerte igen meredeken emelkednek, és manapság sürgős szükség van a kulturális különbségekhez igazodó és elérhető stroke-prevenciós, -gondozási és -rehabilitációs stratégiák kifejlesztésére és alkalmazására” – hangsúlyozza Feigin professzor.
A vizsgálat adatai drámai különbségeket mutatnak a stroke-terheket tekintve a világ egyes pontjain. A rossz és közepes anyagi helyzetű országokban a stroke okozta halálozás akár 10-szeresével is meghaladhatja gazdag országokét, és ugyanez mondható el a stroke okozta rokkantsággal kapcsolatban is. A jó anyagi helyzetű országokban a stroke életkor szerint standardizált incidenciája a vizsgálati periódus alatt 12 százalékkal, a stroke-kal összefüggésbe hozható korai halálozás 37 százalékkal, a rokkantság 36 százalékkal csökkent. A közlemény szerzői szerint a javulás oka a jobb betegedukáció lehet, melynek nyomán a betegek nagyobb hányada tartja magát a prevenciós és terápiás utasításokhoz (például a dohányzás abbahagyásáról, illetve a vérnyomás megfelelő beállításáról), illetve tökéletesednek a diagnosztikai lehetőségek és a stroke akut ellátása is.
A kis és közepes jövedelmű országokban azonban éppen fordított trendnek lehetünk szemtanúi. A stroke okozta rokkantság és morbiditás 46 százalékkal, a mortalitási arány 42 százalékkal haladja meg a gazdag államokban regisztrált értékeket. A szerzők ezt a kockázati tényezők nagyobb előfordulásának tulajdonítják, mint amilyen például az egészségtelen élet, az elhízás, a magas vérnyomás, a dohányzás és a mozgásszegény életmód.
Az American Stroke Association arra figyelmeztet, hogy október 29-e a Stroke Világnapja.