Az 52 éves nőbeteg azért kereste fel orvosát, mert 6 héttel korábban nyomásérzékeny csomó jelent meg jobb karján. A fizikális vizsgálat során 3 cm átmérőjű, hámló, kifekélyesedő, erythemás csomót találtak az alkaron. Az elváltozástól proximális irányban, a kar belső felszínén több 1,5 cm-es, tömött tapintatú, erythemás csomó mutatkozott. A beteg szenvedélyes kertész volt, aki mindennap órákat foglalatoskodott rózsatövei körül. A kórelőzményben kézsérülés nem szerepelt. A 6 mm-es biopsziás minta szövettani vizsgálata a bőr mélyebb rétegeit érintő granulomás beszűrődést jelzett (2. ábra). A perjódsav– Schiff- (PAS-) festéssel készült metszeten megfigyelt sarjadzó, pleomorf, ovoid mikroorganizmusok Sporotrix schenckiinek feleltek meg (3. ábra). Gyógyszeres kezelést indítottak, melynek során a beteg 6 héten keresztül naponta kétszer 100 mg itraconazolt kapott szájon át. Ennek hatására az elváltozás meggyógyult, és 6 hét múltán sem tapasztaltak kiújulást.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.