A vesekőbetegségnek nemcsak a diagnosztikája, hanem a kezelése is megváltozott. (A diagnosztika alapjait az Orvostovábbképző Szemle előző számában [2005. november, 73. oldal] megjelent cikkünkben tekintettük át.) Az uretergörcs kezelésében ma egyre inkább a modern alfa1-szimpatolitikumok – köztük a tamsulosin – veszik át a korábban előszeretettel alkalmazott N-butil-szkopolamin szerepét, miután új ismereteket szereztünk a görcs kórélettani hátterével kapcsolatban. A húgyúti kövek intervencionális kezelésében is jelentős előrelépés történt. Az akut ellátásban a különböző kezelési eljárások széles választéka áll az urológusok rendelkezésére, a már említett konzervatív kőelhajtási módszerektől a lökéshullám-kezelésen (ESWL) és az endoszkópos beavatkozásokon (pl. uretero- renoszkópiás litholapaxia vagy perkután nephrolitholapaxia) át a nyílt sebészeti beavatkozásokig (pyelo- vagy nephrolithotomia). Ugyanakkor világos elképzeléseink vannak a háttérben zajló anyagcserezavarok kezelésével és így a vesekövesség hosszú távú megelőzésével kapcsolatban.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.