hirdetés

Prof. dr. Rácz István cikkei

  #1
2019-05-16 12:19:00

A fejlett endoszkópos képalkotó technikák segítségével és elterjedésével jelentősen javult a minőségi kolonoszkópia kórjelző pontossága és haté­konysága. Eddig a legtöbb adat a Narrow-band Imaging (NBI) endoszkópok klinikai használatával halmozódott fel. Az NBI endoszkópia és az erre épülő NICE klasszifikáció képzés utáni használata nagy biztonsággal lehetővé teszi a colorectalis polypok neoplasztikus vagy nem neoplasztikus karakterének endoszkópia alatti megítélését, előrejelzését. Az ún. virtuális szövettani vizs­gálat a tényleges szövettani értékelést jelenleg még nem helyettesíti, az észlelt polypokat el kell távolítani.

  #2
2006-07-01 00:00:00
A felső gasztrointesztinális traktusból származó akut vérzések incidenciája országonként eltérő és időszakonként is változik. Holland felmérés szerint az 1990-es évek elején az akut felső gasztrointesztinális vérzés incidenciája 61,7/100 000 fő/év volt, majd egy 2000-ben végzett újabb felmérés már csupán 47,7/100 000 fő/év incidenciát jelzett. Skóciai epidemiológusok egy hasonló időszakban 75 év feletti betegek körében a nyombélfekélyből származó akut vérzések incidenciájának 60%-os növekedését mutatták ki. A változást a szerzők elsősorban az aszpirin, nem szteroid gyulladásgátló (NSAID), antikoaguláns és szerotonin-reuptake inhibitor (SSRI) kezelések elterjedésével magyarázták. Hazánkban a Magyar Gasztroenterológiai Társaság Endoszkópos Szekciójának szervezésében végzett felmérés szerint a gasztroduodenális fekélyvérzés incidenciája eléri a 60/100 000 fő/év értéket, és a fekélyvérzők 42,5%-ában található összefüggés az NSAID- vagy aszprinkezelés és az akut vérzés kialakulása között. A korszerű sürgősségi endoszkópos diagnosztika és vérzéscsillapító erőfeszítések, továbbá az elterjedőben lévő parenterális protonpumpagátló (PPI) kezelés ellenére a mortalitás szempontjából meghatározó fontosságú újravérzés gyakorisága napjainkban is 15–20%-os, és a vérző fekély jellegétől függően a halálozási arány is 5–14% között mozog. Az akut felső gasztrointesztinális eredetű vérzések kb. 40–46%-a gasztroduodenális fekély eredetű. Mindezen adatok egybevetéséből kitűnik, hogy az akut gasztroduodenális fekélyvérzések gyakorisága és epidemiológiai háttere ugyan változóban van, de a kórkép mortalitása sajnos napjainkban is magas. Indokolt tehát az akut fekélyvérzés endoszkópos diagnosztikájának és a kezelés lehetőségeinek újbóli áttekintése.
  #3
2004-11-01 00:00:00

A kapszulás endoszkópia az első fájdalommentes diagnosztikus eljárás, mely a vékonybél teljes hosszának endoszkópos ábrázolására képes. A vizsgálat legfőbb indikációja az olyan ismeretlen eredetű, tartós vagy visszatérő, manifeszt vagy okkult gasztrointesztinális vérzés, melynek oka hagyományos felső és alsó endoszkópiával, valamint a vékonybél megelőző radiológiai vizsgálatával nem tisztázható. Egyéb vékonybélbetegségek, például Crohn-betegség kimutatására is alkalmas. A Given M2A kapszulás endoszkópos rendszert az 1990-es évek végén fejlesztették ki. A kisméretű, lenyelhető kapszula miniatűr videokamerát, fényforrást, elemeket és rádióadót tartalmaz. A szaporodó nemzetközi adatok és a szerény kezdeti hazai tapasztalatok alapján a kapszulás endoszkópia hatékony diagnosztikus módszernek tekinthető az ismeretlen eredetű gasztrointesztinális vérzésekben. Segítségével a legjobb eredmény az aktívan vérző betegekben várható, de az okkult vérzéssel járó esetekben is értékes információ nyerhető. A jó időben, lehetőleg a kivizsgálási folyamat első fázisában végzett kapszulás endoszkópia lerövidítheti a korrekt diagnózis eléréséhez szükséges időt, ezáltal sok más, akár többször megismételt, gyakran költséges vizsgálat válhat feleslegessé. A kapszulás endoszkópia időt, kórházi ellátást és költségeket is kímélő új és reményteljes módszer. Elvégzése hazánkban évente mintegy 400–500 esetben – elsősorban tisztázatlan vérzésforrás felderítésére – nagyon fontos lenne. Csak remélni lehet, hogy az illetékes társadalombiztosítási szakemberek betegeink és a korszerű gasztroenterológia javára mielőbb döntenek a módszer befogadásáról.

Bevezetés

A száloptikás endoszkópok megjelenése mintegy 40 évvel ezelőtt forradalmasította a felső gasztrointesztinális traktus diagnosztikáját, majd nem sokkal később a flexibilis kolonoszkópok elterjedésével hasonló gyors haladás következett be a vastagbélbetegségek kórismézésében. Annak ellenére, hogy az elmúlt 20 évben a push-enteroszkópia révén a vékonybél orális szakasza az endoszkópia számára már hozzáférhetővé vált, a vékonybél nagy részének morfológiai diagnosztikája továbbra is radiológiai feladat maradt [1,2].

A vékonybelek endoszkópos jellegű vizsgálatára alkalmas kapszulás rendszer kifejlesztésére már az 1980-as évek óta történtek erőfeszítések, melyek nyomán 15 évvel később Izraelben megszületett a miniatürizált kapszulás endoszkóp prototípusa, amit londoni gasztroenterológusok közreműködésével további néhány év múlva egyszer használatos, lenyelhető, gasztroenterológiai vizsgálatokra alkalmas videokapszula előállítása követett

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.