Kapszulás endoszkópia: új módszer a vékonybélvérzések diagnosztikájában
A kapszulás endoszkópia az első fájdalommentes diagnosztikus eljárás, mely a vékonybél teljes hosszának endoszkópos ábrázolására képes. A vizsgálat legfőbb indikációja az olyan ismeretlen eredetű, tartós vagy visszatérő, manifeszt vagy okkult gasztrointesztinális vérzés, melynek oka hagyományos felső és alsó endoszkópiával, valamint a vékonybél megelőző radiológiai vizsgálatával nem tisztázható. Egyéb vékonybélbetegségek, például Crohn-betegség kimutatására is alkalmas. A Given M2A kapszulás endoszkópos rendszert az 1990-es évek végén fejlesztették ki. A kisméretű, lenyelhető kapszula miniatűr videokamerát, fényforrást, elemeket és rádióadót tartalmaz. A szaporodó nemzetközi adatok és a szerény kezdeti hazai tapasztalatok alapján a kapszulás endoszkópia hatékony diagnosztikus módszernek tekinthető az ismeretlen eredetű gasztrointesztinális vérzésekben. Segítségével a legjobb eredmény az aktívan vérző betegekben várható, de az okkult vérzéssel járó esetekben is értékes információ nyerhető. A jó időben, lehetőleg a kivizsgálási folyamat első fázisában végzett kapszulás endoszkópia lerövidítheti a korrekt diagnózis eléréséhez szükséges időt, ezáltal sok más, akár többször megismételt, gyakran költséges vizsgálat válhat feleslegessé. A kapszulás endoszkópia időt, kórházi ellátást és költségeket is kímélő új és reményteljes módszer. Elvégzése hazánkban évente mintegy 400–500 esetben – elsősorban tisztázatlan vérzésforrás felderítésére – nagyon fontos lenne. Csak remélni lehet, hogy az illetékes társadalombiztosítási szakemberek betegeink és a korszerű gasztroenterológia javára mielőbb döntenek a módszer befogadásáról.
Bevezetés
A száloptikás endoszkópok megjelenése mintegy 40 évvel ezelőtt forradalmasította a felső gasztrointesztinális traktus diagnosztikáját, majd nem sokkal később a flexibilis kolonoszkópok elterjedésével hasonló gyors haladás következett be a vastagbélbetegségek kórismézésében. Annak ellenére, hogy az elmúlt 20 évben a push-enteroszkópia révén a vékonybél orális szakasza az endoszkópia számára már hozzáférhetővé vált, a vékonybél nagy részének morfológiai diagnosztikája továbbra is radiológiai feladat maradt [1,2].
A vékonybelek endoszkópos jellegű vizsgálatára alkalmas kapszulás rendszer kifejlesztésére már az 1980-as évek óta történtek erőfeszítések, melyek nyomán 15 évvel később Izraelben megszületett a miniatürizált kapszulás endoszkóp prototípusa, amit londoni gasztroenterológusok közreműködésével további néhány év múlva egyszer használatos, lenyelhető, gasztroenterológiai vizsgálatokra alkalmas videokapszula előállítása követett
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!