A rosszindulatú daganatok sok típusa még ma sem gyógyítható, a korai felismerést szolgáló módszerek és a terápiás lehetőségek állandó fejlődése azonban jelentősen javította a rákos betegek túlélési esélyeit. Ma már előrehaladott petefészekrák esetén is átlagosan ötéves túléléssel lehet számolni.1 A rák kezelésének javuló lehetőségei és a gyermekvállalás későbbre tolódása révén irigylésre méltó problémával állunk szemben: egyre több nő gondol termékenységének megőrzésére a daganat kezelésének tervezése során.
Közleményünkben áttekintést adunk arról, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre azon betegek számára, akik a termékenységre potenciálisan káros kezelésnek néznek elébe. A Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle 2003. júliusi számában a daganatos betegek termékenységének megőrzését szolgáló műtéti lehetőségek közül mutattunk be néhányat (például a radikális trachelectomiát méhnyakrák esetén), az alábbiakban pedig az ivarsejtek és a petefészekszövet tárolásának lehetőségeiről számolunk be, ennek során kitérünk az egyes módszerek előnyeire és hátrányaira is.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.