A szerinproteázok a legtöbbször és legjobban vizsgált proteázok. Fontos képviselőik az alvadásban részt vevő egyes proteázok, valamint sok emésztőenzim. A metalloproteázok (pl. kollagenázok, zselatinázok) szintén elterjedtek. A ciszteinproteázok közé tartozik a papain, a legtöbb katepszin és a kalpain, az aszpartoproteázok közé a katepszin D, a renin és a pepszin. A proteaszómákban többféle treoninproteáz-aktivitás mutatható ki. A proteaszómában különféle fehérjék ubikvitinnel jelölődnek és ezt követően bomlanak le. A proteázok többségének van ismert endogén inhibitora.
A daganatok terjedésében és az áttétképződésben a proteázok elsősorban a bazális membrán helyi feloldása és az extracelluláris mátrix lebontása révén vesznek részt. Ebben a folyamatban az urokináz típusú plazminogén-aktivátor, valamint különféle metalloproteázok és katepszinek játszanak kiemelkedő szerepet. A proteaszóma a sejtciklus és az apoptosis szabályozása révén befolyásolja a daganatsejtek túlélését. Egyes proteázok daganatbeli aktivitása fontos indikátora a daganatos betegség prognózisának.
A proteázok szintetikus inhibitorainak kifejlesztése enzimosztályonként más és más stádiumban tart. A ciszteinproteáz-inhibitor E-64 és CLIK-148 állatkísérletes fázisban van, a szerinproteáz-inhibitor WX-UK1-gyel, a metalloproteáz-inhibitor marimasztattal és betamasztattal, valamint a proteaszóma-inhibitor bortezomibbal kapcsolatban már I. fázisú klinikai vizsgálat is történt. A mellékhatásprofil egyik szer esetében sem megnyugtató.
A fehérjebontó enzimek (proteázok) számos anyagcsere-folyamatban vesznek részt, mindenekelőtt a véralvadásban, a gyulladásban, az egyedfejlődésben és az apoptosisban. Sok kórkép patogenezisében is meghatározó szerepet játszanak. Több örökletes betegségről tudjuk, hogy fokozott proteázaktivitáson alapul. A legismertebb ezek közül a tüdő-emphysema egyik típusa (az a-1-antitripszin-inhibitor hiánya)14 és az angioneurotikus oedema (a C1-észteráz-inhibitor hiánya).4 Ezek a kórképek azonban viszonylag ritkák. Sokkal gyakoribbak a proteázaktivitás nem örökletes eltérései, például reumás megbetegedésekben és malignomákban. A továbbiakban elsősorban a proteázok malignomákban játszott szerepével foglalkozunk. Bizonyos proteázok szelektív gátlása elvben lehetőséget ad rosszindulatú daganatok kezelésére. Sajnos az ilyen terápiás próbálkozások eddig nem hozták meg a remélt eredményt. Az alábbiakban azt taglaljuk, milyen problémákat vet fel és milyen lehetőségeket kínál a daganatok proteázrendszerébe való beavatkozás.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.