hirdetés

Prof. Dr. de Châtel Rudolf cikkei

  #1
2011-09-13 11:10:00

Tisztelt Kolléganők és Kollégák!

A nyári szabadságok utáni első számunk szimpóziuma olyan témával foglalkozik, mely nagyon sok gyakorló orvos számára idegennek tűnik, sőt az oktatásban is bizonyos fokig háttérbe szorul. A vesebetegségekről van szó, melyek néhány aktuális kérdését Wittmann István professzor úr a legfontosabb hazai szempontokat átfogó kitűnő, bőséges összefoglalója vezeti be. Gondolatai közül kiemelném az idős korban gyakran tapasztalható beszűkült vesefunkció kérdését: a GFR mérsékelt csökkenése tekinthető-e ebben a korosztályban valódi vesebetegségnek, vagy a szervezet általános elöregedésének egyik jeléről van-e szó? Javaslata – mely egybeesik az egyik kitűnő kommentár írójának, Ujhelyi László tanár úrnak a véleményével – a proteinuria nélküli vesefunkció-csökkenést elsősorban a kardiovaszkuláris kockázati tényezők közé sorolja. A szimpóziumban részletes, kitűnően illusztrált összefoglalást olvashatnak a glomerulus szubcelluláris szerkezetének legújabb ismereteiről részletes, kitűnően illusztrált összefoglalást, ehhez kapcsolódik a proteinuria kialakulásának – részben ma még vitatott – mechanizmusáról írt közleményünk. A klinikum szempontjából rendkívül fontos kérdést tárgyal a harmadik nefrológiai témájú cikk: az intenzív terápiás osztályok egyik rettegett szövődményéről, az akut veseelégtelenségről olvashatnak ugyancsak részletes és a tennivalók sorrendjét kitűnő táblázatokkal illusztráló közleményt. Borbás Béla főorvos úr részletesen ismerteti a cikkben csak érintőlegesen említett, a veseműködés fenyegető és gyorsan bekövetkező romlását jelző biomarkereket. Ez az új diagnosztikai módszer ma még nem lehet a mindennapi klinikai gyakorlat része, a jövőben bizonyára jelentős segítséget fog nyújtani a több szervet érintő traumás, szeptikus vagy egyéb eredetű súlyos állapotokat kísérő heveny veseelégtelenség időben történő kezeléséhez.

  #2
2011-05-20 16:11:00

Tisztelt Kolléganők és Kollégák!

A máj anyagcsere-betegségei a ritka kórképek közé sorolhatók, ismeretük mégis fontos, mert egyesek közülük idejekorán diagnosztizálva jól kezelhetők, a súlyos szövődmények megelőzhetők. Szimpóziumunk a düsseldorfi egyetemi klinika munkatársai által írt kétrészes cikken alapul, melyek tanulmányozásához Szalay Ferenc professzor úr kitűnő, tömör áttekintése szolgál bevezetőül. Mivel e betegségek egy része már gyermekkorban manifesztálódik, mások viszont csak felnőttkorban okoznak klinikai tüneteket és laboratóriumi eltéréseket, két kommentátorunk közül az egyik – Szőnyi László tanár úr – gyerekgyógyász, míg a belgyógyászati kérdések összefoglalására Erőss Bálint doktort kértük fel. A cikkek az összes lehetséges májanyagcsere-zavart rendkívül részletesen tárgyalják, jól áttekinthető táblázatok és algoritmusok segítik az olvasót abban, hogy a nemegyszer bonyolult patomechanizmus kérdéseit jobban megértsék.

  #3
2005-02-01 00:00:00

Tisztelt Kolléganők és Kollégák!

 Folyóiratunk e havi számának lapindító tanulmányát Horkay Ferenc profeszszor úr és munkatársai írták, Székely László doktorral az élen, a szívsebészet témájából. Régóta nem olvastam ilyen derűlátó, az eddigi eredményeket, a folyamatban levő fejlődést és a jövő lehetőségeit ilyen empátiával összegező közleményt! Ha jókedvre akarnak derülni, az első betűtől az utolsóig olvassák el!
 Szimpóziumunk is kardiovaszkuláris betegségekkel foglalkozik. Bevezetőjében Tenczer József professzor úr felhívja a figyelmet arra a szomorú tényre, hogy hazánk Európában az utolsók között van a szív- és érrendszeri betegségek morbiditási és halálozási statisztikáiban. Három kitűnő cikk csatlakozik a bevezetőhöz. Az elsőben arról olvashatnak, hogy a diabetes és a krónikus veseelégtelenség egyre nagyobb jelentőséggel bír a kardiovaszkuláris morbiditás és mortalitás meghatározásában. A következő két cikk – Alföldi Sándor docens úr és Farsang Csaba professzor úr részletes, értő kommentárjaival – az ACE-gátlók, illetve az angiotenzin II receptor bénítók védő hatásait foglalja össze, hangsúlyozva, hogy ezek a korszerű gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatásukon túl is jelentős prevenciós képességgel rendelkeznek.
 Időszerűnek mondható a bakteriális meningitisről szóló tanulmányunk, melyet a kérdés kiváló szakértője, Szalka András tanár úr egészített ki a hazai viszonyok és tennivalók ismertetésével. Mivel rendkívül veszélyes betegségrőlvan szó, melyben néhány órán múlhat a beteg élete, feltétlenül javaslom olvasóinknak e cikk elmélyült tanulmányozását. Szerencsére kevésbé veszélyes, viszont sokkal gyakoribb, és sokaknak szenvedést okozó betegségről, a neuralgiákról szól következő cikkünk. Amint az Bozsik György adjunktus úr kitűnő kommentárjából is kiderül, a betegség patomechanizmusa még ismeretlen, kezelése is csak részben megoldott, de az idegsebészet fejlődése ígéretes új terápiás lehetőségeket nyitott meg.
 Rendszeres testmozgást végző – és ilyen betegeket kezelő – kollégáinkat fogja elsősorban érdekelni az a cikk, amely elősegíti a terhelés kiváltotta hörgőgörcs elkülönítését a valódi asthmától; Orosz Márta adjunktus asszony értő kommentárjában felsorolja azokat a gyógyszereket, amelyek Magyarországon is beszerezhetők. Az időskori kompreszsziós csigolyatörésről szóló közleményünk jelentőségét elsősorban az adja, hogy az osteoporosis prevalenciája hazánkban meglehetősen nagy; a diagnózisnak és a kezelésnek az elmúlt években számottevően bővült lehetőségeiről Somogyi Péter adjunktus úr részletes kommentárjában is olvashatnak.
 A közelmúlt tragikus eseményei fájdalmasan aktuálissá tették a külföldi utazások veszélyeit. Cikkünk nem a természeti katasztrófákkal foglalkozik, hanem a külföldről behurcolt lázas betegségeket tekinti át. Részletes táblázatokból ismerhetik meg a különböző fertőző ágensek szervezetbe jutásának lehetséges útjait, a fertőzések lappangási idejét és a legfontosabb tüneteket. Tímár László professzor úr tömör kommentárja a hazánkba leggyakrabban behurcolt fertőzéseket foglalja össze.
 Végül Matos Lajos tanár úr a „Bizonyítékokon alapuló kardiológia” című rovatunkban ezúttal az ACE-bénító enalapril és az angiotenzin II receptor bénító (ARB) telmisartan összehasonlító vizsgálatát ismerteti. A DETAIL vizsgálat fontos következtetése, hogy a renin– angiotenzin–aldoszteron rendszerre ható két szer hasonló mértékben gátolta a diabeteses vesekárosodás progresszióját. Mint tudjuk, a hazai és külföldi irányelvek az ARB-ket javasolják első helyen a diabeteses nephropathiában szenvedő betegek kezelésére, ugyanakkor Magyarországon lényeges különbség van a két gyógyszerfajta támogatása között; ennek a vizsgálatnak az eredményei megfontolásra késztethetik kollégáinkat a megfelelőnek tartott gyógyszer felírásakor.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.