Gyorsított engedélyezés az FDA-nál
Egy korábban már bemutatott készítmény példáján mutatjuk be, hogy az Egyesült Államokban az FDA-nál hogyan folyik a közegészségügyi szempontból jelentős gyógyszerek engedélyezésének meggyorsítása, támogatása.
Korábban beszámoltunk arról, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) meggyorsította a myeloma multiplex kezelésére javallott egyik gyógyszer, az Empliciti (elotuzumab) befogadását (Új gyógyszer myeloma multiplexre). Azt is áttekintettük, hogy mit is jelent pontosan ez a gyorsított eljárás, és mennyivel gyorsítja fel az engedélyezést. Most azt vesszük górcső alá, vajon mivel érdemelte ki ez a készítmény, hogy esetében a szokásosnál rövidebb idő alatt folytassák le az engedélyezési folyamatot, illetve milyen kivételes eljárások állnak rendelkezésre az Egyesült Államokban a gyorsított engedélyezésre.
Az Empliciti engedélyezési eljárásához szükséges, hatásosságot bizonyító adatok elsősorban az ELOQUENT-2 fázis III., randomizált, nyílt elrendezésű klinikai vizsgálatból származnak. Az eredményeket a The New England Journal of Medicine közölte (373. szám, 2015. augusztus 13.), majd 2015. december 5-én az Amerikai Hematológiai Társaság 57. Éves Találkozóján (Orlando, Florida, USA) újabb hosszú távú adatokat hoztak nyilvánosságra. A vizsgálatban az Emplicitit lenalidomiddal és dexametazonnal együtt adva hasonlították össze a lenalidomid és dexametazon kombinált terápiával olyan betegekben, akik kiújuló vagy refrakter myeloma multiplexben szenvedtek. A vizsgálatban 646 olyan beteg vett részt, akiknél visszatért a betegség, vagy nem reagáltak az előző terápiára. Az Emplicitit is kapó pácienseknél a betegség lassabban progrediált, de talán a leginkább reménykeltő észrevétel az volt, hogy a kontroll csoporthoz képest a progressziómentes túlélésben jelentkező különbség a vizsgálat későbbi időpontjaiban sem csökkent.
Gyakori ugyanis, hogy a myeloma kezelési formáinak összehasonlítására végzett vizsgálatokban a túlélési arányban jelentkező különbségek a vizsgálat kezdő időpontjától eltelt idő függvényében csökkenést mutatnak. Például a vizsgálat kezdő időpontja után egy évvel a túlélési arányban jelentkező 15%-os különbség egy újabb év elteltével már csak 10%, majd ismét egy év múlva 5%. Az Empliciti esetében azonban a két év elteltével észlelt túlélési arány magasabb volt, mint a vizsgálat első évének végén, ami igen figyelemre méltó eredmény.
2012-ben hozzávetőleg 39 ezer ember szenvedett myeloma multiplexben az EU tagállamaiban, ám a jelenleg rendelkezésre álló terápiával a betegek öt éves túlélése csak 50% körüli. Világszerte évente 114 ezer páciensnél diagnosztizálják a betegséget, és körülbelül 80 ezer ember hal meg a betegségben. Az Empliciti az eddigi eredmények szerint előnyt mutat a mostani, nem kellőképpen eredményes terápiákhoz képest, ezért a CHMP engedélyezte a gyorsított értékelési eljárást.
A gyógyszert már korábban engedélyezte az FDA, szintén kivételes eljárással, mivel az Egyesült Államokban is léteznek hasonló eljárások a közegészségügyi szempontból jelentős gyógyszerek engedélyezésének meggyorsítására, támogatására. 2012-től négy ilyen kivételes eljárás, kategória létezik:
1. Fast Track – Az FDA már a gyógyszer fejlesztése során segítséget nyújt, később pedig az engedélyezési folyamatot is felgyorsítja, ha az új szer súlyos állapotok (pl. AIDS, Alzheimer-kór, szívelégtelenség, rákos megbetegedések, epilepszia, depresszió, cukorbetegség, de egyedi elbírálás alapján más állapot is lehet) kezelésére szolgál, vagy ha kielégítetlen gyógyászati szükségletet lát el.
2. Breakthrough therapy – azaz „áttörést jelentő terápia” kategória olyan gyógyszerek részére, amelyek egyedül vagy kombinációban életet veszélyeztető betegség vagy állapot ellen alkalmazhatók, vagy amelyeknél a fejlesztés korai fázisából származó preklinikai bizonyítékok arra utalnak, hogy a meglévő kezeléseknél egy vagy több klinikailag jelentős végpont esetében hatásosabbak. A breakthrough therapy csoportba kerülést kérvényezni kell, és az FDA 60 napon belül döntést kell, hogy hozzon. Az Empliciti esetében pozitív döntést hoztak. (Csaknem 100 ilyen kérés érkezik az FDA-hoz évente, átlagosan ezek egyharmadát fogadják el, a felét elutasítják, a beadott kérelmek 10-20%-át pedig a benyújtó vonja vissza.)
3. Accelerated Approval – Az FDA már a fázis IV vizsgálatok előtt ideiglenes engedélyt adhat a gyógyszernek, ha olyan bizonyíték merül fel, amelynek alapján valószínűsíthető, hogy az új szer hatásos lesz. Például ha egy gyógyszer hatására a tumorok zsugorodnak, akkor valószínűsíthető valamilyen klinikai előny (pl. hosszabb túlélés). Később a gyógyszer gyártójának ettől függetlenül el kell végeznie a fázis IV vizsgálatokat, de a kivételes eljárás indoka pont az, hogy a betegek már azelőtt megkaphassák az új gyógyszert, mire hosszadalmas vizsgálatok során bebizonyosodik, hogy a gyógyszer hatására valóban meghosszabbodik a túlélési időszak.
4. Priority Review – Ha egy gyógyszert ebbe a kategóriába sorolnak, akkor az FDA 6 hónapon belül döntést hoz az engedélyezésről. Ennek ellentéte a Standard Review, ahol az elbírálás 10 hónapot vesz igénybe.
Az Empliciti már 2014-ben megkapta a „breakthrough therapy” jelölést, tavaly szeptember 1-jén pedig „fast track” és „priority review” besorolást is kapott az FDA-tól, és az Egyesült Államokban 2015. december 1-től forgalmazható. A tavalyi évben az FDA az Emplicitin kívül a myeloma multiplex kezelésére további három gyógyszernek adott engedélyt: februárban a Farydak (panobinosztát), novemberben pedig a Darzalex (daratumumab) és a Ninlaro (ixazomib) forgalmazása vált lehetségessé.