A baktériumellenes tisztálkodószerek hatását a jövőben bizonyítani is kell
A reklámokban sok kozmetikai szerről állítják, hogy szépítő hatásuk mellett egészségügyi tulajdonságuk is van. Az amerikai hatóság, az FDA most szigorítja ezek engedélyezését és olyan adatokat is kér, melyeket eddig csak a gyógyszerek esetében követeltek.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatal, a Food and Drug Administration (FDA) hivatalosan közölte, hogy 2013. december 16-tól a gyártó cégektől az eddiginél lényegesen több adatot kér a forgalomba kerülő szappanokról és egyéb, nem receptköteles termékekről.
Ha szappant vagy egyéb, testfelszínt tisztító készítményt vásárolunk, nem mindig figyelünk azokra a megjelölésekre, melyek szerint a készítmény használata nem csupán tisztává teszi bőrünket, hanem csökkenti a fertőzés veszélyét is.
Az FDA szerint a vásárlók erre nem gondolnak szükségszerűen. Az amerikaiak naponta használnak ilyen készítményeket otthon, iskolában vagy egyéb, nagyobb közösség által látogatott helyen. A hivatal úgy véli: a gyártó cégnek világosan igazolnia kell az antibakteriális hatást, tehát a gyógyszerekhez hasonlóan a baktériumellenes tisztálkodó szerekkel kapcsolatban is bizonyítsák, hogy valóban elpusztítják a baktériumokat, mégpedig a többi mosakodás célú készítménynél eredményesebben, és hosszú távon sincsen kedvezőtlen hatásuk.
Az FDA vezető mikrobiológusa hangsúlyozza, hogy egyelőre egyik baktériumellenes szappanról sem bizonyították, hogy a betegségeket hatékonyabban megelőzi, mint a közönséges szappanokkal történő kézmosás. Ráadásul e tisztítószerek triklozán és triklorokarbon tartalma fölösleges kockázatot jelent.
Ezen megfontolások alapján a hivatal illetékesei leszögezik, hogy az eddig alkalmazott laboratóriumi vizsgálatok nem igazolták az antibakteriális szappanok használatának fertőzés csökkentő hatását. Aggasztó, hogy gondos laboratóriumi vizsgálatok és állatkísérletek arra utaltak: a triklozán megváltoztathatja a szervezet hormonális egyensúlyát. A kísérleti állatok hormonháztartásának változása persze nem jelenti szükségszerűen azt, hogy ugyanez történik az emberi szervezetben is, de a hivatal szakértői részletesebb adatokat kérnek e károsnak vélemezett kémiai anyag hatásmódját illetően.
A laboratóriumi adatok annak lehetőségét is fölvetették, hogy a triklozán hozzájárulhat a baktériumok antibiotikum elleni rezisztenciájának kialakulásához. Mindezek részletes vizsgálatába a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) is bekapcsolódik, mert a készítménnyel pesticidként ez az intézmény is foglalkozik.
A végleges szabályok kidolgozására az FDA munkatársai 180 napot kaptak. Addig viszont a média minden lehetséges módszerrel igyekszik mindenkit tájékoztatni arról, hogy a rendszeres szappannal történő kézmosás, alapvetően fontos az egészség megőrzése szempontjából.