A benzodiazepinek fokozzák a vetélés kockázatát
A JAMA Psychiatry-ban megjelent tanulmány szerint a benzodiazepinek a terhesség korai szakaszában növelhetik a vetélés kockázatát.
A terhesség 19. befejezett hete előtt benzodiazepineket használók esetében kb. 70%-kal magasabb a vetélés kockázata, figyelembe véve és kizárva olyan, a vetélés kockázatát növelő tényezőket, mint például az életkor, a pszichiátriai anamnézis, egyéb betegségek, a gyógyszerhasználat és más életmódbeli tényezők.
A kutatók két nagy adatbázisból származó információkat elemeztek, amelyek a tajvani lakosság többségének egészségügyi és születési adatait tartalmazzák. Az adatbázisok kombinálásával a kutatók célja az volt, hogy megértsék, vajon a szorongás kezelésére alkalmazott benzodiazepinek fokozhatják-e a vetélés kockázatát.
A vizsgálat 1 957 601 nő több, mint 3 millió terhességét foglalta magában, amelyek közül 136 134 (4,4%) végződött vetéléssel. A kutatók azokat a terhességeket vizsgálták, amelyek a 20. terhességi hét előtt vetéléssel végződtek, és vizsgálták, hogy a kismama benzodiazepin‑kezelés alatt állt-e.
A kutatók hangsúlyozták, korábbi kutatások során a legnagyobb kihívást annak behatárolása jelentette, hogy valójában a gyógyszerek növelik-e a vetélés kockázatát, tekintettel arra, hogy a szorongás vagy a depresszió, amelyre a gyógyszereket felírták, szintén hozzájárulnak a vetélés kockázatához.
A tanulmányban különböző benzodiazepineket vizsgáltak, amelyeket jellemzően szorongás esetén alkalmaznak. A vizsgálat eredményei szerint a lorazepám esetében 42%-kal (95% CI, 1,13-1,79), az alprazolám esetében 39%-kal (1,17-1,66), a diazepám esetében 69%-kal (1,31‑2,19), az oxazolám esetében pedig 54%-kal (1,27-1,86) nőtt a vetélés kockázata. A fludiazepám 252%-kal (1,89-3,36) növeli a vetélés kockázatát. (Megjegyzendő, hogy a fludiazepámot az FDA nem engedélyezte, de Tajvanon vényköteles készítményként kapható).
Az eredmények összhangban vannak egy 2019-es, kanadai tanulmány eredményeivel, amelyben több, mint 400 000 terhességet vizsgáltak, és amelyben megállapították, hogy a rövid és hosszú hatású benzodiazepineket szedő nők körében fokozott a vetélés kockázata.
A jelenlegi tanulmányban a kutatók dózisfüggő összefüggést figyeltek meg, tehát minél nagyobb dózisban alkalmazzák a terhesség korai szakaszában a benzodiazepineket, annál magasabb a vetélés kockázata.
A kutatók elmondták, hogy a terhesség alatti akut szorongás vagy álmatlanság esetén felírható gyógyszerek közül még mindig a lorazepam tűnik a legbiztonságosabban alkalmazható készítménynek, de mindenképpen figyelembe kell venni a vetélés lehetséges kockázatát, ezért a benzodiazepineket csak alapos megfontolás, és mind az anyát, mind a magzatot érintő lehetséges kockázatok figyelembevétele után javasolt felírni. Szorongás vagy alvászavarok esetén a terhesség alatti benzodiazepin-kezelés megfelelő alternatívái lehetnek például a pszichoterápia vagy az olyan gyógyszerek, mint a szelektív szerotonin visszavétel-gátlók (SSRI-k).