A brachyterápia alternatívája: új technikai lehetőség a rosszindulatú daganatok sugárkezelésében
Ígéretes új terápiás megközelítésről adtak hírt a szolid tumorok sugárkezelésében, mely egérkísérletekben igen hatásosnak bizonyult, ugyanakkor csak minimálisan károsítja a környező ép szöveteket.
Az új lehetőségről a Cancer Research című lap, az American Association for Cancer Research kiadványa számolt be.
A szolid tumorokat – mint amilyen például a prosztatarák – az esetek egy részében brachyterápiával kezelik, melynek során radioaktív tűzdelést végeznek a tumor területén, majd a daganatot erős radioaktív sugárzás hatásának teszik ki, miközben az ép szöveteket lehetőség szerint igyekeznek megvédeni a nem kívánt sugárhatástól.
„A brachyterápia alkalmazását többféle tényező is korlátozza – mondja Wenge Liu, a Duke Egyetem biomedikai mérnöki tanszékének kutatója. – A legfontosabb ezek közül, hogy a módszer alkalmazása, majd a tűk eltávolítása is sebészeti beavatkozást igényel. Egy olyan új radioterápiás módszert fejlesztettünk ki, melyhez nem szükséges műtét.”
Liu és munkatársai egy injektálható polimer anyagot alkottak meg, melyet radiokatív részecskékhez kapcsolnak, majd a tumor területére fecskendeznek.
Egerekbe humán fej-nyaki vagy prosztatarák-sejtvonalakat ültettek. A daganatba fecskendezett radioaktív polimer jelentősen késleltette a tumor növekedését. A daganatot az állatok 67 százalékánál már egyetlen injekcióval sikerült teljesen eradikálni. A további vizsgálatok tanúsága szerint a daganat környezetében lévő ép sejteket nem érte számottevő sugárexpozíció a radioaktív polimerrel történt kezelés során.
„Meggyőződésünk szerint az új módszer hasznos alternatíváját kínálhatja a jelenlegi brachyterápiának, mely bonyolult sebészeti beavatkozást tesz szükségessé a tűk beültetéséhez – hangsúlyozza dr. Liu. – A radioaktív polimer további előnye, hogy a sugárzás megszűnése után ezek a részecskék lebomlanak, ezért nincs szükség arra, hogy műtéti úton távolítsuk el azokat.”