A C-vitamin javítja az újszülöttek légzését
A terhességben alkalmazott C-vitamin-pótlás jelentősen javítja azon újszülöttek tüdőfunkcióját, akiknek édesanyja a terhesség alatt sem tudja letenni a cigarettát – számoltak be róla oregoni kutatók az American Thoracic Society nemzetközi kongresszusán San Franciscóban.
„A terhesség alatti dohányzás köztudottan kedvezőtlenül befolyásolja a magzat fejlődését – kezdi eredményeik ismertetését Cindy McEvoy az oregoni egyetem gyermekkórházának docense. – Azt tapasztaltuk, hogy a dohányos várandósoknak napi 500 mg-os dózisban adagolt C-vitamin a megszületést követő 48 órában szignifikánsan javította az újszülött légzési funkcióját.”
A vizsgálatban 159 olyan nő újszülöttjének adatait elemezték, akik a terhességük alatt sem tették le a cigarettát. A vizsgálatban részt vevő nők véletlen besorolás alapján napi 500 mg C-vitamint vagy placebót kaptak. A vitaminpótlást a 22. terhességi hét előtt kezdték és egészen a szülésig fenntartották. A kontrollcsoportot 76 nem dohányzó terhes alkotta. A vizsgálat elsődleges végpontja az újszülöttek körülbelül 48 órás korában elvégzett légzésfunkciós vizsgálat eredménye volt. Ennek során meghatározták a kilégzési csúcsáramlást (TPTEF:TE) és a légúti compliance-t (Crs).
A placebóval kezelt dohányos várandósok szervezetében szignifikánsan alacsonyabb volt az aszkorbinsav szintje, de a véletlen besorolás alapján C-vitamin adásában részesülő dohányosoknál is visszatért a nem dohányzóknál mért értékre. A placebót szedő dohányos terhesek újszülöttjeinél a TPTEF:TE és a Crs egyaránt csökkent a nem dohányzókhoz képest. C-vitamin-pótlás hatására a TPTEF:TE és a Crs egyaránt szignifikánsan javult, majd közel visszatért a nem dohányzóknál mért szintre.
„Ebben a vizsgálatunkban sikerült kimutatnunk, hogy amennyiben az anya a terhessége alatt is dohányzott, a terhesség idején alkalmazott napi C-vitamin-pótlás jelentősen javította a légzésfunkciós eredményeket azokhoz az újszülöttekhez képest, akinek édesanyja a várandósság alatt ugyancsak dohányzott, de placebót kapott” – emelte ki dr. McEvoy, majd így folytatja: „Meg kell említeni azt is, hogy bár vizsgálati csoportunk viszonylag kis létszámú volt, egy olyan genetikai variánst sikerült azonosítanunk, mely a dohányosok esetében növeli a rosszindulatú daganat kialakulásának esélyét, és e genetikai variáns jelenlétében az illető nehezebben képes leszokni a dohányzásról, és nagyobb a visszaszokás valószínűsége is. Úgy tűnik, hogy e genetikai variáns fokozza azt a káros hatást is, melyet az anyai dohányzás fejt ki a magzati tüdőre. Bár a C-vitamin-pótlás minden olyan újszülött légzését javította, akinek édesanyja várandósan dohányzott, fontos hangsúlyozni, hogy előzetes adataink azt jelzik, hogy a C-vitamin azon újszülöttek számára a legelőnyösebb, akik magzati fejlődésük folyamán a legnagyobb veszélynek vannak kitéve az anya dohányzása következtében.”
Természetesen az lenne a legjobb, ha a nők legalább a terhességük idején felhagynának a dohányzással, de a mostani vizsgálat egy olyan lehetőséget vet fel, mely potenciálisan segítséget nyújthat a várandósok azon legalább 12 százaléka számára, akik a terhességük idején sem tudnak leszokni a dohányzásról. A C-vitamin részben képes blokkolni azt az in utero hatást, melyet a dohányzás gyakorol a magzati tüdő fejlődésére.
„Eredményeink jelentőségét az adja, hogy amennyiben az újszülött légzésfunkciója a megszületéskor kielégítő, úgy kisebb a zihálás és asztma jelentkezésének esélye gyermekkorban” – vonja le a végkövetkeztetést dr. McEvoy. – A C-vitamin egyszerű, biztonságos és olcsó kezelési mód, mely mérsékelheti a dohányzás hatását a magzati légzőrendszerre a terhesség alatt.”