A clopidrogel és az aszpirin véd a stroke megismétlődésétől
Egy randomizált, kettős-vak, placebokontrollos vizsgálatban kimutatták, hogy az olyan kínai betegekben, akiknél nagy volt a kockázata a tranziens iszkémiás attaknak (TIA) vagy a kisebb stroke-nak, a clopidrogel és az aszpirin rövidtávú adása csökkentette a korai kockázatot, s biztonságos is volt.
A bármilyen jellegű stroke relatív kockázata az első 90 napban 32%-kal kisebb volt, ha clopidrogelt és aszpirint (Plavix) kapott a beteg, mint ha csak aszpirint kapott volna (p<0,001). Az iszkémiás stroke abszolút kockázatának csökkenése 3,5% volt (7,9%, illetve 11,4%, p<0,0001).
Semmi jele nem volt annak, hogy a kettős trombocitagátló kezelés ne lenne biztonságos – számolt be róla dr. Yongjun Wang a Nemzetközi Stroke Konferencia egyik plenáris ülésén.
A vérzés kockázata a clopidrogel plusz aszpirin mellett 2,3% volt, míg csak aszpirin esetén 1,6% – ez a különbség csak marginálisan volt szignifikáns (p=0,09). A súlyos vérzés kockázata mindkét csoportban 0,2% volt. A vérzéses stroke, a miokardiális infarktus és a kardiovaszkuláris halálozás gyakorisága szintén nem különbözött a két csoportban.
Fontos szempont, hogy a kettős trombocitaellenes terápia haszna a CHANCE (Clopidogrel in High-Risk Patients With Acute Non-disabling Cerebrovascular Events) nevű vizsgálatban korán, a 21. nap előtt mutatkozott meg, ami aláhúzza a korai, akut kezelés fontosságát.
„Még ennél agresszívebb beavatkozásra is szükség lehet TIA vagy kisebb stroke esetén, de ehhez további klinikai vizsgálatokat kell végezni” – mondta dr. Wang, aki a pekingi Tiantan kórházban dolgozik.
Dr. S. Claiborne Johnston, a multicentrikus vizsgálat egy másik kutatója, aki a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem munkatársa, kifejtette, hogy a pozitív eredmények valószínűleg gyorsabb munkára ösztönzik majd az Észak-Amerikában folyó fázis III POINT (Platelet-Oriented Inhibition in New TIA and Minor Ischemic Stroke) vizsgálatot végzőket, akik közé ő is tartozik.
A POINT vizsgálatban a tünetek kezdete után 12 órán belül 600 mg kezdeti adag clopidrogelt kapnak a betegek, majd 90 napon át naponta 75 mg clopidrogelt és 50–325 mg aszpirint. Ezzel szemben a CHANCE vizsgálatban résztvevő 5170 beteget a tünetek kezdetét követő 24 órán belül osztották be véletlenszerűen a két csoportba. Az egyik csoport tagjai 300 mg kezdeti adag clopidrogelt kaptak, majd 89 napon át naponta 75 mg clopidrogelt; az első napon 75–300 mg aszpirint kaptak, majd ezt követően 20 napon át 75 mg-ot, s ezután a 90. napig placebót. A másik csoport tagjai az első napon szintén 75–300 mg aszpirint kaptak, s ezután a 90. napig napi 75 mg-ot; a clopidrogel helyett nekik placebót adtak.
Sok éven át arra intették az orvosokat, hogy stroke esetén ne adjanak clopidrogelt plusz aszpirint, hacsak nincs valamilyen kényszerítő okuk rá, mivel a kombinált kezelés növelheti a nagy és életveszélyes vérzés már amúgy is fennálló veszélyét. Ez a javaslat azonban olyan vizsgálatokon alapult, amelyekben tartósan alkalmazták a kettős trombocitagátló terápiát – mondta dr. Philip Gorelick, a Hauenstein Idegtudományi Központ (Michigan, USA) orvosigazgatója. Dr. Gorelick azt jósolta, hogy egy-másfél éven belül meg fognak változni az irányelvek, és tükrözni fogják az új eredményeket – javasolni fogják e betegekben az aszpirin és a clopidrogel rövidtávú, együttes alkalmazását. Szerinte a standard kezelés 21 napig fog tartani, hacsak a POINT vizsgálat nem hoz másféle eredményt.
A CHANCE vizsgálatban 2586 beteget kezeltek clopidrogellel plusz aszpirinnal, és 2584-et csak aszpirinnal. A betegek mintegy kétharmadának rokkantsághoz nem vezető stroke-ja volt, a többieknek TIA-ja. Az átlagos életkor 62, illetve 63 év volt. A randomizációig eltelt idő átlagos értéke 13 óra volt.
A CHANCE vizsgálatot a Kínai Tudományos és Technológiai Minisztérium finanszírozta.
Forrás: Internal Medicine News