A colchicine kedvező „mellékhatása”
Régóta tudjuk, hogy a colchicin csökkenti a köszvényes rohamokat, de egy újabb közlemény az Annals of the Rheumatic Disease című lapban ismét arra utal, hogy a colchicine-t szedő köszvényes betegekben csökken a kardiovaszkuláris események kockázata.
Dr. Daniel H. Solomon (Harvard Medical School, Boston, Massachusetts) és munkatársai a Medicare 2006 és 2011 közötti elektronikus adatbázisára támaszkodva igazolták azt a feltevést, hogy a köszvény miatt colchicine-t szedő betegeknél csökken a kardiovaszkuláris kockázat, holott ezeknél a betegeknél a reumatoid betegség miatt fokozottabb az ateroszklerózis veszélye.
A Harvard kutatói 501 új, köszvény miatt colchicine-t szedő beteget további 501 colchicine-t nem szedő köszvényes beteget vettek be a vizsgálatba, és átlagosan 16,5 hónapig követték őket. A tanulmány elsődleges célja a szívinfarktusok, a stroke-ok és a TIA-k gyakoriságának összegzett számának összehasonlítása volt a két csoport között. Másodlagos célként a primér kardiovaszkuláris események plusz a revaszkularizációs beavatkozások számát figyelték az összes halálozás mellett. A colchicine-t szedők körében 28, a nem szedők körében viszont 82 primer kardiovaszkuláris történést jegyeztek fel, ami azt jelenti, hogy a gyakoriság az előbbi csoportban 35,6 eset/1000 fő/év, az utóbbi csoportban 81,8 eset/1000 fő/év volt. Életkor, nem, BMI, NSAID-szedés, COX2-gátló szedés, szteroid alkalmazás, allopurinol-szedés és vesebetegség szerinti statisztikai igazítás után a kutatók kimutatták, hogy a primer kardiovaszkuláris (összegzett) események 49%-kal csökkentek a colchicine-nel kezeltek csoportjában (HR: 0,51, 95%CI 0,30-0,88, p=0,016), ráadásul az összegzett mortalitás 73%-kal csökkent (HR: 0,55, 95%CI 0,35-0,85, p=0,007).
Maguk a kutatók is meglepődtek, hogy a colchicine milyen rövid idő alatt fejtette ki ezt a protektív hatást, és miközben hangsúlyozzák, hogy a kardiovaszkuláris kockázat csökkentésére minden bizonyítékokon alapuló beavatkozást igénybe kell venni, arra is figyelmeztetnek, hogy fel kell mérni, hogy a betegek elviselnek-e napi 0,6 mg colchicine-t, amit ráadásul krónikus vesebetegségekben igen nagy óvatossággal szabad csak alkalmazni.
Szekunder prevencióban az amerikai Dr. Crittenden volt az első, aki 1288 köszvényes betegen megfigyelte, hogy a colchicine-t szedőknél a szívinfarktusok prevalenciája 1,2%, a colchicint nem szedőknél pedig 2,6% volt. Dr. Solomonék ezt követő retrospektív vizsgálatukban igazolták a kisdózisú colchicine kardiovaszkuláris védőhatását. Stabil koronária betegségben sztatinhoz és trombocita-gátlóhoz napi 0,5 mg colchicine-t adva csökken az akut koszorúsér történések száma . A hatás a feltételezések szerint azon alapul, hogy a colchicine csökkenti a vérben lévő gyulladásos mediátorok szintjeit, és megakadályozza, hogy a koleszterinkristályok és a neutrofilok az ateroszklerózis progresszióját és instabilitást idézzenek elő.
Meg kell azonban jegyezni, hogy a colchicine-t szedők 40%-a szedett valamilyen NSAID-t, szemben a colchicine-t nem szedők 9%-ával. Megfigyelték azt is, hogy az alacsony dózisú colchicine-t minden probléma nélkül szedhették vesebajban is a betegek.
Dr. Nidorf kijelentette, hogy a retrospektív vizsgálatok alapján igazolt koronária-betegségben a köszvényellenes, alacsony dózisú colchicine biztonságos és javasolható, de a gyógyszerfelírás elsődleges célja a köszvény és nem a kardiovaszkuláris védelem. Kérdés marad továbbra is, hogy a colchicine a sztatinok és az aszpirin mellett hoz-e további előnyöket.