A COVID-19 beteg anya nem jelent kockázatot csecsemőjére
Az újszülöttek ritkán fertőződnek meg a SARS-CoV2-vel, még akkor sem, ha édesanyjuk COVID-19 beteg és szoros kontaktusban élnek.
A Journal of Human Lactation című lapban publikált tanulmány a csecsemőkori COVID-19-fertőzést befolyásoló tényezőket elemezte több ország adatai alapján.
A rendelkezésre álló jelentések összegzett elemzése alapján úgy tűnik, hogy az újszülöttkori COVID-19-fertőzés ritka, és szinte soha nem kísérik tünetek. A fertőzési kockázat nem nagyobb akkor sem, ha az anya és a baba szoros kontaktusban van egymással és az anya szoptatja babáját.
„Eddig minden jel arra mutat, hogy csecsemőket ritkán fertőzi meg a vírus, COVID-pozitívitásuk esetén is csak enyhe tünetek jelentkeznek, és problémamentesen átvészelik a betegséget" – írják a szerzők. – A kutatási adatok egyértelműen azt bizonyítják, hogy annak viszont hosszú távon is negatív egészségi és pszichológiai kihatásai vannak, ha a csecsemőt elkülönítik édesanyjától. Egyértelműen igazolódott, hogy míg a csecsemők általában képesek jól védekezni a COVID-19-cel szemben, sokkal nehezebben tudnak megbirkózni azzal, ha elszigetelik őket édesanyjuktól.
A szerzők az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlását idézik, mely szerint akkor is biztosítani kell a megszületés után az újszülött és az anya közötti közvetlen bőrkontaktust, ha az anyánál COVID-19-fertőzés gyanítható vagy igazolható. Az irányelvek azt is szükségesnek tartják, hogy az újszülött az anya szoros közelségében maradjon, és minél előbb megkezdődjön a szoptatás.
„A WHO a kockázatok és előnyök mérlegelése alapján arra a következtetésre jutott, hogy – megfelelő anyai higiénia biztosítása mellett (maszkviselés, a felületek fertőtlenítése, rendszeres kézmosás stb.) – nem valószínű, hogy a csecsemő is megfertőződik a vírussal, ezért az anyát és az újszülöttet nem kell elválasztani egymástól” – idézik a Világszervezet ajánlását a szerzők. Egyúttal arra és rávilágítanak, hogy egyes kormányzati szervek, szakmai szervezetek és kórházak – a WHO irányelveivel szemben – intézkedéseket vezettek be az anyák és újszülöttjeik közötti kontaktus korlátozására, ami veszélyezteti a szoptatás megkezdésének sikerét. Olyan helyi intézményi stratégiákat említenek, melyek a bőrkontaktus ellen foglalnak állást, illetve megkövetelik az anyáktól bőrük előzetes lemosását. A szerzők arra figyelmeztetnek, hogy jóllehet ezeknek az intézkedéseknek a célja a csecsemők védelme, a kutatások azonban egyértelműen azt mutatják, hogy ezek a korlátozások összességében ártanak. Az anya és újszülöttje közötti közelséget korlátozó minden intézkedés erősen aggályos, és figyelmen kívül hagyja a korai anya-gyermek kötődés kialakulásának fontosságát, illetve a szoptatás kiemelkedő jelentőségét a csecsemő megfelelő egészségi állapota és fejlődése szempontjából.
Amennyiben elkerülhetetlen az anya és az újszülött elkülönítése egymástól, a kórháznak pszichológiai támogatást kell biztosítania az anya számára még azt követően is, hogy helyreáll az anya és a csecsemő közötti kontaktus.
A cikk szerzői az alábbi kutatási eredményeket fontosságát emelik ki:
- A szoptatás megkezdésének és folytatásának sikeréhez elengedhetetlen a gyakori mellre tétel.
- Az anya és az újszülött elkülönítése csökkenti a tejelválasztást.
- Nagyobb a szoptatási nehézségek előfordulási valószínűsége, ha az élet első napjaiban ritkábban teszik mellre a babát.
- Az anya és gyermeke közötti szoros kontaktus szükséges ahhoz, hogy az anya megtanulja a babát gyakran szoptatni, felismerje annak jelzéseit és azokra adekvát módon reagáljon.
- A közvetlen bőrkontaktus tiltása veszélyezteti a szoptatás sikerét.
- Növeli a szoptatási nehézségek kockázatát, ha az anya lemossa a mell bőrét a direkt bőrkontaktus vagy szoptatás előtt.
- Az anyai viselkedésminták kialakulásához oxitocinra van szükség, mely akkor termelődik legnagyobb mennyiségben, ha a megszületés után azonnal biztosított a közvetlen bőrkontaktus, és azonnal mellre teszik az újszülöttet.
- Korai bőrkontaktus és korai mellre tétel nélkül károsodik az anya-gyermek kötődés kialakulása.
- A bőrkontaktus legalább két napon keresztül csökkenti a kortizol stresszhormon szintjét az anya szervezetében.
- Ha az első napokban elkülönítik az újszülöttet az anyától, az megzavarja az anyai kötődés kialakulását és az anya képességét arra, hogy megfelelően reagáljon a csecsemő jelzéseire.