A gyermekkori ólomexpozíció veszélyei
Az Egyesült Államokban a gyermekgyógyászok szigorúbb szabályozást sürgetnek a gyermekeket érő ólomexpozíció további csökkentésére.
Bár az Egyesült Államokban jelentősen csökkent a gyermekek ólomszintje azt követően, hogy az ólmot kivonták az üzemanyagokból, festékekből és más termékekből, a gyermekeket továbbra is jelentős ólomexpozíció érheti. Egyre inkább bizonyítottnak látszik, hogy az ólom már kis mennyiségben is irreverzibilis mentális zavarokhoz és magatartásproblémákhoz vezet – hívja fel a figyelmet az Amerikai Gyermekgyógyász Társaság (AAP, American Academy of Pediatrics). Ezért felszólítják a politikai döntéshozókat és a gyakorló orvosokat, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a gyermekek védelme érdekében.
A Pediatrics című lapban a közelmúltban nyilvánosságra hozott állásfoglalásukban az AAP szakértői szigorúbb szabályozást, plusz anyagi források bevonását, valamint szakmai lépéseket tartanak szükségesnek a kérdésben.
A dokumentum szerzője dr. Jennifer Lowry, az AAP környezeti egészséggel foglalkozó tanácsának elnöke, aki így fogalmaz: „Tisztában vagyunk benne, hogy nem létezik „biztonságos” ólomkoncentráció a gyermekek esetében, így az ólommérgezés leghatásosabb „kezelése”, ha már megelőzzük a gyermekek ólomexpozícióját.”
Egészen a közelmúltig az volt az álláspont, hogy csak 10 µg/dl alatti ólomszint ad okot aggodalomra gyermekkorban. Egyre több bizonyíték szól azonban amellett, hogy ennek már a fele is mentális és magatartási problémákhoz vezethet: alacsonyabb IQ, gyengébb iskolai teljesítmény, agresszió, hiperaktivitás, elégtelen impulzuskontroll vagy figyelemhiány lehet a következmény.
Az állásfoglalás megemlíti, hogy 2007 és 2010 között az iskoláskorú amerikai gyermekek körülbelül 2,6 százalékánál – ami közel 535 ezer 1 és 5 év közötti gyermeket jelent – emelkedett a vér ólomszintje 5 µg/dl fölé.
Az AAP szükségesnek tartja szövetségi standardok meghatározását a por, víz és talaj megengedhető ólomszintjére vonatkozóan, illetve olyan szabályozást sürgetnek, melynek révén csökkenhetne a gyermekek környezetének ólomszennyezettsége. Számításaik szerint az ólomszennyezettség csökkentésére fordított minden egyes dollár társadalmi szinten 17−221 dollár hasznot hoz, melyet aztán vissza lehetne forgatni például a gyermekkori védőoltási programokba – írják.
A gyermekkori ólomexpozíció a fogzás és a mászás kezdetén indul emelkedésnek. A legnagyobb ólomexpozíció az elhanyagolt, felújításra szoruló épületekben élő gyermekeket fenyegeti. Ugyancsak az áltagosnál nagyobb az ólomszennyezettség a repülőterek és ipari üzemek környezetében is, ahol nagy mennyiségben kerül a levegőbe az ólomtartalmú üzemanyagok füstje. Ezen túlmenően ólom juthat a gyermekek szervezetébe a szennyezett folyókból és tavakból is. Ólommal kerülhetnek kontaktusba a gyermeket egy sor egyéb termék útján is, melyek között gyermekjátékok éppúgy vannak, mint alumínium dobozban forgalomba hozott élelmiszerek és italok, hobbitermékek és konyhai edények. Az ólom úgy is bekerülhet a gyermekek otthonába, hogy azt az ólomexpozíció szempontjából veszélyes munkahelyen dolgozó szülő a ruháján viszi haza (pl. fegyveres testületek tagjai esetében expozíciót okoznak az ólomból készült lövedékek).
Az AAP testülete azt sürgeti, hogy 12 és 24 hónapos kor között szűrjék az ólomszintet, ha a gyermek olyan körzetben él, ahol az épületek legalább egynegyede az 1960-as évek előtt épült. Különösen azokra a gyermekekre kell odafigyelniük a szakembereknek, akiknek ólomszintje meghaladja az 5 µg/dl-t, ilyen esetekben szükség van a régebbi épületek állapotának egyedi felmérésére, különösen azokban az esetekben, ha az épület nem megfelelően karbantartott vagy az utóbbi 6 hónapban bármifajta olyan felújításon esett át, mely magában rejti ólomtartalmú por keletkezésének veszélyét.
„Az ólomszennyeződésre vonatkozó szabályozások legtöbbje nincs tekintettel a gyermekek védelmére, mindössze arra alkalmasak, hogy a biztonság hamis látszatát keltsék. Éppen ezért további anyagi és szakmai forrásokat szükséges bevonni helyi és állami szinten egyaránt, hogy megszüntessük a gyermekek otthonában az ólomexpozíció veszélyét. Olyan szövetségi törvényeket kell alkotnunk, melyek valóban védik a gyermekeket” – mondja dr. Jennifer Lowry.