A gyógynövénykészítményekben toxinok is lehetnek
Nem ellenőrzött komplementer gyógynövény készítmények szedése kapcsán nagyobb a kockázata annak, hogy a termék szennyeződése miatt nehézfémek kerülnek be a szervezetbe – figyelmeztetnek a szakemberek.
A Cooperative Research Centre for Contamination Assessment and Remediation of the Environment (CRC CARE) tanulmánya arra mutatott rá, hogy bizonyos komplementer szerek, különösen a hagyományos indiai orvoslásban használt ajurvédikus termékek magas koncentrációban tartalmazhatnak arzént, kadmiumot, higanyt és ólmot.
A felsorolt nehézfémek mindegyike ártalmas az emberi szervezetre, és tartós expozíciójuk rosszindulatú daganatokra, cukorbetegségre, teljes látásvesztésre és szervkárosodásra hajlamosíthat. Erről dr. Shankar Bolan számolt be a CleanUp 2015-ös melbourne-i kongresszusán.
„A komplementer készítmények, köztük a vény nélkül kapható vitaminok, gyógynövénytermékek és ásványianyag-kiegészítők széles körben népszerűek világszerte – mondja dr. Bolan. – Ezek szedése járhat előnyökkel az egészségi állapotra nézve, ám a szakemberek egyre többször találnak ezekben a termékekben nehézfémeket. E nehézfémek némelyike képes felhalmozódni a gyógynövényekben, ha azokat olyan talajban termesztik, mely ilyen vegyületekkel szennyezett. Vannak olyan vegyületek is, melyeket közvetlenül adnak hozzá a készítményekhez. Erre példa a „Rasayan Shastra” nevű ajurvédikus gyógytermék, melyhez arzént, higanyt és ólmot adnak abban a tévhitben, hogy ezek a nehézfémek javítják az egészségi állapotot vagy a potenciált.”
Bár Ausztráliában szigorú szabályozás tiltja ezeknek a gyógytermékeknek a forgalmazását, az emberek még mindig hozzájuthatnak ezekhez az internetről vagy külföldről – vázolja a helyzetet dr. Bolan.
Ebben a vizsgálatban olyan technikát alkalmaztak, mellyel gyorsan meghatározható a nehézfémek szintje ezekben a készítményekben, és felmérhető biológiai hozzáférhetőségük is. „Ezek a komplementer készítmények nem bomlanak le teljesen a szervezetben. A szervezetben maradó és ott felhalmozódó mennyiség egy idő után befolyásolja a szervezet működését, amire figyelemmel kell lennünk „ – folytatja dr. Bolan.
Hat gyógynövénytermék és ajurvédikus készítmény elemzését követően dr. Bolan azt találta, hogy az ajurvédikus gyógytermékek magasabb koncentrációban tartalmaznak arzént, kadmiumot, higanyt és ólmot. Ráadásul ezeknek a nehézfémeknek a biológiai hozzáférhetősége az ajurvédikus készítmények esetében nagyobb – figyelmeztet.
„Ez arra utal, hogy a hozzáadott nehézfémeket tartalmazó gyógytermékek toxikusabbak lehetnek az emberek számára, mint azok a készítmények, melyek szennyezett talajból származó gyógynövényekből készülnek – mondja dr. Bolan. − Azt is vizsgálatuk, mi történik a „legrosszabb forgatókönyv” szerint, azaz akkor, ha valaki a csomagoláson feltüntetett legnagyobb napi dózisban fogyasztja az adott terméket. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO, World Health Organization) szerint a felszívódó nehézfémek mennyisége még így is a biztonságos tartományon belül marad. Azonban az ajurvédikus termékek maximális dózisban történő szedése esetén fennáll az esély arra, hogy a higany, ólom és kadmium szintje meghaladja a biztonságos határértéket.”
Jó hír, hogy ezeknek a komplementer gyógytermékeknek az alkalmazása igen jól szabályozott Ausztráliában – hangsúlyozza dr. Bolan. „ Ami miatt aggódnunk kell, azok a netre kikerülő termékek, melyekhez könnyű hozzájutni a különböző honlapokról és külföldről. A tanulmány legfontosabb üzenete, hogy legyünk óvatosak ezekkel a gyógytermékekkel, különösen az ajurvédikus és gyógynövény-készítményekkel. Ragaszkodjunk az engedélyezett termékekhez vagy konzultáljunk szakemberrel, mielőtt elkezdjük ezeket szedni” − foglalja össze a tapasztalatokat a vizsgálat vezetője.