Gyógynövény a kilók ellen
A Cell című szaklapban megjelent amerikai tanulmány szerint elhízott egerek testsúlya rövid időn belül csökkent celastrol-kezelés hatására. Az ezzel kapcsolatos humán vizsgálatok még folyamatban vannak.
Egy kelet-ázsiai gyógynövény gyökerében található vegyület meglepően hatásosnak bizonyult a túlsúlyosság kezelésére irányuló állatkísérletekben. A celastrol nevű összetevő felerősíti a telítettség érzésért felelős hormon, a leptin hatását, ami gyors és jelentős mértékű testsúlycsökkenéshez vezet.
Ulmut Ozcan, a Boston Children’s Hospital kutatócsoportjának vezetője szerint, ha a celastrol az emberre is olyan hatással van, mint amit az egereknél tapasztaltak, akkor az elhízást nagyon hatékonyan lehet vele kezelni. A kutatók komplex molekuláris genetikai szűrővizsgálatokkal több, mint ezer tesztanyagból azonosították a celastrolt, mint hatásos vegyületet. A vizsgálatok szerint az egerek máj- és agysejtjeiben a génaktivitásra fejt ki pozitív hatást, ezzel normalizálva a leptin funkcióját.
A leptinnek fontos szerepe van a zsíranyagcserében, és a testsúly kialakításában. A hormon elsősorban a zsírszövetből szabadul fel, és jelzi az agynak, hogy elegendő energiatartalékok állnak rendelkezésre. Ilyenkor normál esetben a hipotalamusz telítettség érzése leállítja a táplálékfelvételt. Ritkán fordul elő, hogy a túlsúlynak a leptintermelés hiánya az oka. A legtöbb elhízott ember leptinszintje igen magas, azonban eddig ismeretlen okból a hormon náluk hatástalanná vált. A kutatók húsz éve keresik a megoldást, amivel ez a leptinrezisztencia megszüntethető.
Magas leptinszintű elhízott egerekkel folytatott kísérletek azt mutatták, hogy az egyhetes celastrol-kezelés 80%-kal csökkentette a tápanyagfelvételt. A kezelés harmadik hete után az állatok zsírszövetcsökkenése olyan mértékű volt, hogy testsúlyuk 45%-át elveszítették. Mindeközben az izomtömeg megmaradt, a leptinszint pedig az átlagos testtömegű egerekre jellemző értékeket mutatott. Azoknál az egereknél, amelyeknél nem volt leptintermelés, illetve nem termeltek többet, mint a normál súlyú társaik, a hatás elmaradt. Ez megerősíti azt a feltevést, hogy a celastrol a meglevő leptin hatékonyságát fokozza. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a kezelés normalizálta a koleszterin- és vércukorszintet, valamint a májfunkciókat is javította. Azonban a kérdés, hogy a celastrol milyen módon állítja helyre a leptin-érzékenységet, még megválaszolatlan maradt.
A celastrol a Tripterygum wilfordii gyökérkivonatából származik, ami emellett még számos, farmakológiailag hatásos alapanyagot tartalmaz. A tradicionális kínai orvoslásban ezeket gyulladások kezelésére és reumatikus megbetegedésekre használják. A kutatók azonban óva intenek az öngyógyítástól, mert a gyógynövény kivonata erősen mérgező összetevőket is tartalmaz.
Forrás: Wissenschaft aktuell