A gyógyszerek az USA-ban a legdrágábbak
Új számítások ismételten igazolták, hogy a gyógyszerek az Egyesült Államokban a legdrágábbak, áruk átlagosan a globális átlagárak háromszorosára rúg.
Az USA-ban a gyógyszerek átlagára +306,82%-kal haladják meg a globális átlagárat, ezután a németországi árak következnek a globális átlagárak +125,64%-ával, majd az Egyesült Arab Emirátusok igen közel Németországhoz, +122,03%-kal. Legalacsonyabbak az árak Thaiföldön (-93,93%), Kenyában (-93,76%) és Malaysiában (-90,8%).
A legnagyobb árbeli különbség a magas vérnyomás kezelésére használatos ACE-gátló lisinopril (Prinivil, Zestril, Merck és Zeneca) gyógyszernél figyelhető meg, melynek ára az Egyesült Államokban +268,56%-kal magasabb a globális átlagárnál.
A gyógyszerárakról szóló, összehasonlító jellegű tanulmányt az Egyesült Királyságban bejegyzett digitális egészségügyi szolgáltató, a Medbelle készítette. A cég társ-alapítója és ügyvezető igazgatója, Daniel Kolb elmondta, hogy „mi itt a Medbelle-ben úgy gondoljuk, hogy az orvoslás és az árak átláthatóságának digitalizációja javíthatja az egészségügyi teljesítményeket, és csökkentheti a kiadásokat. Ugyanazon gyógyszerek árának „indexálása” (mutatószámmal való ellátása) szerte a világban arra utal, hogy az olyan országokban, mint pl. az USA, az átláthatóság hiánya áll az elszabadult, felfújt gyógyszerárak mögött.” Kolb szerint – még ha a listájukon szereplő egyik legdrágább gyógyszert, az arthritis kezelésére használt adalimumabot nem is veszik bele az összehasonlításba - , az USA-ban a gyógyszerek árai akkor is nagyságrendekkel haladják meg a világ egyéb országaiban meglévő gyógyszerárakat. A Medbell kimutatásának készítői szerint az átláthatóság növelésével növekszik az egészségügy szereplői között az összehasonlítás lehetősége.
A Medbell által végrehajtott tanulmányban rávilágítanak az egyes országokban kapható gyógyszerek árának egyenlőtlenségére, melynek következtében vélhetően mérsékelhetők ezek az egyenlőtlenségek, és javulhat a betegek gyógyszerekhez való hozzáférése. 50 országban hasonlították össze a leggyakrabban használt 13 gyógyszer árát. Az összehasonlításokat fillérről fillérre végezték, függetlenül attól, hogy a gyógyszer árában van-e biztosítási támogatás, vagy a gyógyszert a beteg fizeti saját zsebéből. Kiválasztották a leggyakoribb egészségügyi problémákra használt: a szívbetegség, az asthma, a szorongásos betegség, az erektilis diszfunkció kezelésére alkalmazott gyógyszereket. A gyógyszerek átlagos árait vették alapul, de az egyes szerekről úgy kaptak teljes képet, hogy a generikus változatok árait is figyelték.
Az összehasonlító kimutatásban a következő gyógyszerek szerepeltek: sildenafil (Viagra), pregabalin (Lyrica), atorvastatin (Lipitor), salbutamol (Ventolin), azithromycin (Zithromax), insulin glargine (Lantus), tacrolimus (Prograf), rospirenone/ethinylestradiol (Yasmin), fluoxetine (Prozac), alprazolam (Xanax), lisinopril (Zestril), tenofovir (Viread), and adalimumab (Humira). Az árkülönbségek egyes gyógyszereknél különösen magasak voltak: pl. az insulin glargin ára az USA-ban +557,86%-kal tért el a globális átlagártól. A második legdrágább volt a készítmény Argentínában, bár lényegesen olcsóbb volt az amerikai árnál: +169,96%. Az insulin-glargin a legolcsóbb Egyiptomban: -43,51%. Drámai árkülönbségek vannak a sildenafil tekintetében is: legdrágább az USA-ban (+660,24%), melyet Taiwan (+152,18%), majd Svájc követ (+132,69%). Legolcsóbb a szer Írországban (-90,57%), Egyiptomban (-89,24%) és Argentinában (-89,24%).
Már a 2014-es Medscape Medical News cikk is azt mutatta, hogy az USA-ban a legdrágábbak a gyógyszerek, aztán Kanada, Németország, Japán következett. Különösen drágák a rákellenes készítmények, melyek betegenként akár évi 150.000 dollárba is kerülhetnek. Az új daganatellenes szerek ára évtizedek óta növekszik, és a drágulási tendencia nem csitul.
Ami Magyarországot illeti, a gyógyszerárak a globális átlaghoz képest a következőképpen alakultak: sildenafil 52,28%, pregabalin -14,08%, atorvastatin -18,01%, salbutamol 1,76%, azithromycin 44,24%, insulin glargine -24,73%, tacrolimus - 47,84%, drosperidon/ethinyloestradiol -5,16%, fluoxetin -29,12%, alprazolam -51,01%, lisinopril -53,26%, tenofovir 24,01%, adalimumab -23,37%. Az eredeti gyógyszerek árának eltérése az átlagáraktól Magyarországon -1,96, a generikus gyógyszerek árának eltérése az átlagáraktól 305,09%.
Források:
1. Nelson R. No surprise – highest drug prices across the board in the US. Medscape Medical News > Oncology News. December 17, 2019.
2.Medbelle. 2019 Medicine Price Index
3.Nelson R. Why are drug costs so high in the United States? Medscape Medical News > Oncology News, November 19, 2014.