Az elmúlt években a legalapvetőbb paradigmaváltás a pankreatológiában az akut pancreatitis kezelésében következett be. Míg 2002-ben az IAP ajánlásában [1] a profilaktikus antibiotikus és a sebészi kezelés A és B szintű evidenciák alapján szilárdan tartotta a helyét, 2004 novemberétől az addig megdönthetetlennek látszó dogmák inogni kezdtek [2]. Először a sebészi kezelés időpontja tolódott 30 nap fölé, majd a profilaktikus antibiotikus kezelés [3] és a sebészet szükségessége is megkérdőjeleződött [4]. Mindezt a korai jejunális táplálás sikeres térhódítása [5–10], az intenzív kezelés további fejlődése, az intervenciós radiológiai és endoszkópos eljárások tökéletesítése tette lehetővé [11]. A gyors változást az elmúlt hónapokban megkoronázta az atlantai osztályozás (1992) újragondolása és alapos revíziója [12].
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!
A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.