A hasnyálmirigyrák adjuváns kemoterápiája
Egy új retrospektív tanulmány szerint javultak a hasnyálmirigy duktális adenokarcinómában szenvedő betegek túlélési esélyei, ha neoadjuváns kemoterápiában részesültek.
Míg korábban az adjuváns kemoterápia sikere nem volt egyértelmű, ez a nagy, illesztett kohorsz rávilágít arra, hogy a műtétet követő adjuváns kemoterápiát a daganat biológiai stádiumától függetlenül alkalmazni kell. Borderline reszekálható és lokálisan előrehaladott hasnyálmirigy duktális adenokarcinómában szenvedő betegek esetében a neoadjuváns kemoterápia nyújtja a hagyományos kezelés alapját, de az adjuváns kemoterápia szerepe továbbra sem tisztázott.
A vizsgálatban Del Chiaro és munkatársai a National Cancer Database segítségével 1132, több hatóanyagú neoadjuváns kemoterápiával és műtéttel kezelt, hasnyálmirigy duktális adenokarcinómában szenvedő beteget azonosítottak; 492-en kaptak adjuváns kemoterápiát, 640-en nem. A demográfiai és patológiai jellemzők alapján történő „propensity-score matching” (a becsült részvételi valószínűség szerinti párosítás) után mindkét csoportban 444 beteg maradt. Az adjuváns kemoterápiában részesülő betegek általános túlélése 26,6 hónap volt, míg a terápiában nem részesülőké 21,2 hónap (P = 0,002). Az összes kovariánst figyelembe vevő modellben az adjuváns kemoterápia szignifikánsan jobb általános túléléssel járt (kockázati arány 0,71; P<0,001). Az alcsoport-elemzésben az adjuváns kemoterápia szintén szignifikánsan jobb általános túlélést eredményezett.
A jelen eredmények alapján ugyan elmondható, hogy a műtét utáni kemoterápia előnyös, de hiányoznak a szükséges részletek a kemoterápia időtartamáról és típusáról, mind a neoadjuváns, mind az adjuváns terápiát illetően. Mivel egy esetleges műtét utáni kemoterápia rendkívül megterhelő a beteg számára, ezért minden esetben egyénileg kell mérlegelni ennek műtét utáni folytatását.
Az eredményekre reagálva szakértők azt is megjegyezték, hogy a National Cancer Database‑ből hiányoznak a műtét utáni szövődményekre vonatkozó adatok. Hasnyálmirigy-eltávolítást követően ugyanis a betegek 20-30%-ánál fordulnak elő szövődmények, és ezek a betegek jellemzően nem részesülnek adjuváns kemoterápiában. Ráadásul, a posztoperatív szövődmények már önmagukban is rosszabb túlélést jelentenek. Tekintettel arra, hogy a hasnyálmirigy duktális adenokarcinómában szenvedő betegek egy része a műtétet követően nem kaphat adjuváns terápiát, a jövőben szükséges lenne számukra más kezelési lehetőségeket találni.