A „hibás” vakcinák akár erősíthetik is a kórokozókat
A defektív vagy „hibás” vakcinák fokozhatják is a kórokozók fertőzőképességét – mutatott rá egy baromfikon végzett vizsgálat, melynek szerzői aggodalmakat fogalmaztak meg az oltóanyagok kifejlesztésére vonatkozóan.
A védőoltások célja a fertőző betegségek elleni védelem és a kórokozó transzmissziójának megakadályozása. A PLoS Biology című lapban most nyilvánosságra és a Medical Observer internetes oldalon szemlézett kutatás szerint azonban a nem megfelelő vakcinák védelmet nyújtottak ugyan a kísérleti állatok számára, ugyanakkor lehetővé tették, hogy a vírus a korábbinál ártalmasabb formájában éljen túl.
„Vizsgálatunk azt igazolta, hogy a hibás vakcinák elősegíthetik veszélyesebb, „forró” vírustörzsek kifejlődését, melyek még nagyobb veszélyt jelentenek a nem oltott populációra nézve – foglalta össze eredményeiket a közlemény egyik társszerzője, Venugopal Nair, a brit Pirbright Intézet munkatársa. – Ezek a vakcinák módot nyújtanak a virulens vírus számára arra, hogy tovább éljen és szaporodjon.”
A szerzők ugyanakkor nem állítják, hogy közvetlenül a vakcina lenne felelős a vírus virulenciájának fokozódásáért. Hangsúlyozzák, hogy a folyamat bizonyos pontjai ugyanolyan homályosak egyelőre, mint az a folyamat, melynek során bizonyos kórokozók antibiotikumrezisztenciát fejlesztenek ki. A vizsgálat ugyanakkor kétségbevonhatatlan korrelációt igazolt a védőoltás és virulensebb Marek-vírustörzsek (a Marek-féle tyúkbénulás előidézője) kifejlődése között, melyek bizonyos állatállományokban átlagosan ártalmas kórokozóból halálos kimenetelű megbetegedések kórokozójává léphetnek elő.
A jelenlegi humán vakcinák biztonságosságához nem fér kétség, a mostani megfigyelések azonban aggodalmakat vetnek fel a jövőbeni vakcinafejlesztések vonatkozásában – mondják a kutatók. „A következő generációs oltóanyagokkal kapcsolatban vetődhetnek fel problémák – figyelmeztet a másik szerző, Andrew Read (Penn State University). – Nem szeretnénk, ha az ebolához hasonlóan veszélyes vírusbetegségek ütnék fel a fejüket olyan tényezők miatt, melyekre mostani vizsgálatunk világított rá olyan vakcinák alkalmazásával összefüggésben, melyek a biztonságosság tekintetében elmaradnak a tökéletestől.”
Más szakemberek óvatosságra intenek, hogy a most nyilvánosságra hozott kutatási eredmények ne válhassanak oltásellenes kampányok muníciójává – mint ahogyan arra már volt példa a közelmúltban az Egyesült Államokban.
„Fontos, hogy a vizsgálatot ne használjuk fel ellenérvéként akkor, amikor azt mérlegeljük, hogy gyermekeinket beoltatjuk-e influenza vagy más fertőző betegségek ellen” – hangsúlyozza Peter Openshaw, a londoni Imperial College kutatója. A jelenleg forgalomban lévő standard vakcinák biztonságosak és hatásosak, és nem fenyegetnek azzal a veszéllyel, hogy alkalmazásuk kapcsán a korábbinál veszélyesebb vírustörzsek jelennek meg.
A betegség eltűnését követően a kanyaró tavaly decemberben ismét felütötte a fejét az Egyesült Államokban is annak nyomán, hogy egyes szülők elutasítják, hogy gyermekük megkapja a védőoltásokat.