A hormonális fogamzásgátlás kockázatai
Az orális fogamzásgátló szedése alatt valamilyen kardiovaszkuláris történést elszenvedő asszonyoknál lényegesen magasabb a betegség ismétlődésének valószínűsége, mint azoknál, akik nem szednek tablettákat.
A JAMA Internal Medicine-ben 2015. november 23.-án online megjelent holland tanulmány második szerzője, Dr. Bob Siegerink (Center of Stroke Research, Berlin) a kijelentette, jóval nagyobb valószínűséggel kapnak az ischaemiás stroke-ot illetve miokardiális infarktust azok, akik korábban már elszenvedtek valamilyen kardiovaszkuláris történést , és különösen megnő a jövőbeli kockázat, ha az érintettek az első esemény során hormonális fogamzásgátlót szedtek. A fiatal korban bekövetkezett kardiovaszkuláris események kihatással vannak a későbbi életre is. A megnövekedett kardiovaszkuláris kockázat mechanizmusa betegség-specifikus: a szívinfarktuson átesett fiatal nőknél jóval gyakoribb egy újabb szívinfarktus, mint egy stroke és viszont.
A tanulmányt holland, német és olasz kutatók tették közzé a Risk of Arterial Thrombosis in Relation to Oral Contraceptives (RATIO) vizsgálat keretében. A vizsgálatba 1995. január és 1998. december között 226 szívinfarktuson, valamint 160 ischémiás stroke-on átesett fiatal nőbeteget és kontrollként 728 olyan nőt vontak be, akik korelőzményében nem szerepelt artériás trombózis. Az átlagos életkor csoportonként 42,4, 40,0 és 48,4 év volt. A megfigyelést átlagosan 18,7 évig a vizsgálat 2012-es befejezéséig folytatták. Utánkövetéshez a hollandiai betegregisztereket használták, ahonnan adatokat lehetett gyűjteni az elhalálozásokról, a kórházi befekvésekről, az életkori, életstílusi jellemzőkről, a betegségekről, és a családi kardiovaszkuláris anamnézisről is.
A szívinfarktusos betegek körében 3,7-szer magasabb volt a halálozás (8,8/1000 személy/év, 95%CI 6,2-12,3), mint a kontroll csoportban (2,4/1000 személy/év, 95%CI 1,7-3,4). Az ischémiás stroke-on átesett nőbetegek csoportjában a mortalitás 1,8-szor volt magasabb a kontroll csoporténál (4,4/1000 személy/év, 95%CI 2,4-7,6). A halálozás folyamatosan magasabb arányú volt, ami leginkább az akut vaszkuláris történések által okozott halálozás következménye volt. A betegség-specifikus mechanizmust támasztja alá az az adat, hogy a szívinfarktusos betegcsoportban jóval magasabb volt a későbbi kardiális (10,1/1000 személy/év, 95%CI 7,5-13,8), mint a cerebrális történés (1,9/1000 személy/év, 95%CI 0,8-3,8). És viszont is igaz volt a kapcsolat: a stroke-on átesettek betegek csoportjában jóval magasabb volt a második cerebrális történés (11,1/1000 személy/év, 95%CI 7,5-15,9), mint a kardiális esemény (2,7/1000 személy/év, 95%CI 1,2-5,4).
Dr. Siegerink kiemelte, hogy bár a relatív kockázat is igen jelentős, de az eredményeket az abszolút kockázat szempontjából kell értékelni. „A csaknem 20 évnyi megfigyelés után a nőbetegek többsége még életben volt: az ischémiás stroke-ot elszenvedettek 90%-a, a szívinfarktust kapottak 80%-a volt életben. Ezeknél a betegeknél tehát kiemelten fontos az ismételt kardio- és cerebrovaszkuláris történések megelőzése szekunder prevencióval, életmódváltással. És ez egyben azt is jelenti, hogy a szívinfarktuson, vagy ischémiás stroke-on átesett nőknél alaposan meg kell fontolni az orális fogamzásgátlók használatát, és inkább más megoldást kell keresni.
A hormonális fogamzásgátlás és az artériás trombózis összefüggésének legnagyobb vizsgálatát (1,6 millió nő követése 14 éven keresztül) dán kutatók végezték 2012-ben Dr. Øjvind Lidegaard (University of Copenhagen) vezetésével. A New England Journal of Medicine 2012. június 14.-i számában megjelent közlemény szerint a legújabb, alacsony dózisú, kombinált orális fogamzásgátlók 50-80%-kal növelik az artériás trombózisos események kockázatát, míg a régebbi szerek ez a kockázatnövekedés 200-250%-os volt. Az eredményekről Dr. Diana B. Petitti (Arizona State University, Tucson) szerkesztőségi közleményében úgy fogalmaz, hogy a hormonális fogamzásgátlás modern formái „nem kockázatmentesek, de elég biztonságosak".
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: