Bizonyos hormonok sclerosis multiplexre hajlamosíthatnak
A közelmúltban nyilvánosságra hozott két vizsgálat szerint az „elhízási hormonként” számon tartott leptin, illetve a fogamzásgátló tablettákban lévő hormonok növelhetik a sclerosis multiplex előfordulásának esélyét.
Világszerte körülbelül 2,5 millió ember él sclerosis multiplexszel, és naponta 200 embernél állítják fel a betegség diagnózisát. A sclerosis multiplex (SM) a központi idegrendszer megbetegedése, mely az esetek többségében 20 és 40 éves kor között kezdődik. A SM-betegek többsége izomgyengeséget, koordinációs és egyensúlyzavarokat tapasztal. Súlyosabb esetekben a betegség részleges vagy teljes bénulással is jár. A SM oka még pontosan nem tisztázott, egyes szerzők a központi idegrendszerre irányuló autoimmun mechanizmusokat feltételeznek a tünetek hátterében. Emellett környezeti és genetikai tényezőknek is szerepet tulajdonítanak a betegség kialakulásában. Valószínű a betegség többféle etiológiája, hiszen lezajlása és súlyossága is rendkívül különböző.
A dr. Jorge Correale által vezetett argentínai kutatócsoport 420 olyan, 15 és 20 éves kor közötti személy testtömegindexét elemezte, akiknek fele SM-beteg volt, míg a másik 210 személynél nem állt fenn a betegség a vizsgálatba való belépéskor. A szerzők azt találták, hogy azoknál a személyeknél, akik 20 éves korukban elhízottak voltak, kétszer akkora volt a SM élettartamra számított előfordulási valószínűsége, mint az azonos korú, de normális testtömegindexű résztvevőknél.
A vizsgálat eredményei azt is igazolták, hogy a nagy testtömegindexű résztvevők vérében magas volt a leptin szintje. (A leptin nevű proteint a zsírszövet termeli, és a zsír szervezetben történő raktározásának szabályozása mellett szerepet játszik az étvágy és az immunválasz szabályozásában is. Dr. Correale szerint az elhízás és a SM közötti összefüggést az magyarázhatja, hogy a leptin serkenti szervezetben a gyulladásos immunválaszt.
Az SM és a hormonok kapcsolatát kutató másik vizsgálatban a Kaiser Permanente Southern California kutatói 305 olyan nő adatait elemezték, akiknél SM-et vagy klinikailag izolált szindrómát (a SM prekurzorát) diagnosztizáltak. Feljegyezték, hogy a betegek szedtek-e fogamzásgátló tablettákat, és a kapott adatokat 3050 olyan nő adataival hasonlították össze, akiknél nem állt fenn SM.
A SM tüneteinek jelentkezése előtti 3 évben a SM-betegek 29 százaléka használt hormonális fogamzásgátlást, míg a SM-ben nem szenvedő csoport mindössze 24 százaléka. A nők többsége ösztrogént és gesztagént is tartalmazó kombinált készítményt szedett.
A vizsgálat eredményei azt jelzik, hogy a fogamzásgátlót szedő nőknél 35 százalékkal nagyobb a SM előfordulásának esélye, mint azoknál, akik nem szednek ilyen tablettákat.
A közlemény első szerzője, dr. Kirstin Hellwig szerint: „...a hormonális fogamzásgátlók részben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az SM előfordulása gyakoribb az ezzel a fogamzásgátló módszerrel élő nők körében.”
A vizsgálat eredményeit az American Academy of Neurology 66. éves konferenciáján áprilisban mutatják majd be Philadelphiában.