Az idegkárosodás kijavítása sclerosis multiplexben
Egy új kutatási eredménynek köszönhetően a jövőben lehetővé válhat a sclerosis multiplexet kísérő idegkárosodások kijavítása. A vizsgálat fényt derített arra a mechanizmusra melynek révén az agyi idegrostok képesek helyreállítani mielinhüvelyüket.
A mielinhüvely épsége ugyanis alapvetően fontos az idegi ingerület gyors továbbításához, illetve a látáshoz, érzékeléshez és mozgáshoz – a sclerosis multiplex (SM) alapvető elváltozása azonban éppen e mielinhüvely pusztulása.
Az edinburghi és cambridge-i egyetem vizsgálatában azt találták, hogy a makrofágok elősegítik a mielin regenerációját. A mielin károsodását követően a makrofágokból egy aktivin-A nevű vegyület szabadul fel, mely további mielintermelődést aktivál.
Dr. Veronique Miron, a University of Edinburgh kutatási központjának munkatársa ezt mondja: „ SM-ben az idegrost külső védőburka leválik, így az idegrostok felszíne szabaddá válik a károsító hatások számára. A SM terápiájára rendelkezésre álló módszerek a kezdeti mileinkárosodás csökkentése révén hatnak, ugyanakkor nem segítik elő a mielinregenerációt. A mostani vizsgálat alapján olyan új gyógyszercélpontokat azonsoíthatunk, melyek fokozzák a mielin regenerációját és segítenek visszanyerni a funkciókat SM-ben.”
A MS Society, a Wellcome Trust és a Multiple Sclerosis Society of Canada által szponzorált vizsgálatban emberek és egerek szövetmintáin tanulmányozták a mielinregenerációt, és az eredményeket a Nature Neuroscience című lapban hozták nyilvánosságra. A kutatók most további vizsgálatokat terveznek annak tisztázására, hogy az aktivin-A miként hat, illetve hogy hatása fokozható-e.
Dr. Susan Kohlhaas, a MS Society biomedikai kutatásvezetője sürgetőnek tartja olyan terápiák kifejlesztését, melyekkel lassítható a SM progressziója. Dr. Karen Lee, a MS Society of Canada elnökhelyettese így látja: „Örülünk annak, hogy olyan kutatást támogathatunk, mely a SM-betegek életét megkönnyítő kezelési lehetőségeket adhat a kezünkbe. Nagyon várjuk a kijavító mechanizmussal kapcsolatos specifikus kutatásokat, hogy kontrollálhatóvá váljanak a SM előre nem látható tünetei.”