A kannabinoidok csak kissé csökkentik a fájdalmat és a spaszticitást
Bár sok cikk született a marihuána orvosi alkalmazásának kedvező, elsősorban fájdalomcsökkentő hatásáról, megfelelő bizonyítékok hiányában az FDA semmilyen esetben sem javasolja használatát a gyógyításban.
Az FDA döntését támasztja alá az a Journal of the American Medical Association-ben megjelent metaanalizis is, amelyben Penny F. Whiting, PhD vezetésével (University Hospitals Bristol NHS, Anglia) 79 randomizált klinikai vizsgálatot dolgoztak fel. Az eredmények szerint a kannabinoidok nem enyhítették az émelygést, a hányást, nem javították az étvágyat, és csak kissé csökkentették a krónikus fájdalmat és a spaszticitást a különféle krónikus betegségekben.
79 randomizált klinikai vizsgálatot dolgozott fel Penny F. Whiting, PhD vezetésével (University Hospitals Bristol NHS, Anglia), és a Journal of the American Medical Association-ben jelent meg.
A krónikus fájdalom leginkább azokban a betegekben enyhült, akik 8 vizsgálatban tetrahidrokannabinolt (THC) szívtak, azonban a metaanalízis azt mutatta ki, hogy a legtöbb vizsgálatban a kannabinoidok alig befolyásolták a HIV/AIDS betegek rossz étvágyát, sőt a kemoterápia okozta émelygést és hányást még súlyosbították is.
A kutatók 28 adatbázisban olyan randomizált, kontrollált vizsgálatokat kerestek, amelyek a kannabisz vagy a kannabinoid alapú gyógyszerek hatását tanulmányozták, és 79 megfelelő vizsgálatot találtak, amelyekben összesen 6462 beteg vett részt. A vizsgálatok legtöbbjében olyan betegek voltak, akik a kemoterápia miatt émelyegtek vagy hánytak, HIV/AIDS folytán rossz volt az étvágyuk, krónikus fájdalmaik voltak, vagy paraplégiások, illetve sclerosis multiplex (MS) miatt spasztikusak voltak.
Néhány vizsgálatba Tourette-szindrómásokat, glaukómásokat, alvászavarosokat, pszichotikusokat, depressziósokat vagy szorongásosokat vontak be, de ezek egyike sem szolgáltatott megbízható eredményeket – állapították meg a metaanalízis szerzői.
A kutatócsoport szerint a vizsgálatoknak csupán 5%-ában volt kicsi a torzítás kockázata, és 70%-ukban nagy volt a kockázat. A torzítások egy része abból adódott, hogy a vizsgálatok nem mindig voltak kettős-vakok, és időnként hiányzott a placebo kontroll.
Az Egyesült Államokban a Szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) semmilyen betegség esetén nem javasolja az orvosi marihuána használatát. Egyes államokban azonban a törvények engedélyezik ezt, de ez az engedély „rossz minőségű tudományos bizonyítékokon, anekdotikus beszámolókon, egyéni tapasztalatokon és a közvéleményen” alapul – írták a metaanalízisről szóló szerkesztőségi közleményben D'Souza és Ranganathan.
Összesen 28 vizsgálatban foglalkoztak a kemoterápia miatti émelygéssel és hányással. Ezekben többféle kannabinoidot alkalmaztak (nabilone, dronabinol, nabiximolok, levonantradol, THC), s a kontroll csoport másféle gyógyszert kapott (prochlorperazine, chlorpromazine, domperidone, alizapride, hydroxyzine, metoclopramide, ondansetron). A torzítás kockázata azonban 23 vizsgálat esetében nagy volt, s a többi 5-nél ismeretlen mértékű. Három vizsgálatban, amelyekben placebokontrollt alkalmaztak, a kannabinoid ágba került kemoterápiás betegekben nagyobb volt az émelygés és a hányás valószínűsége, mint a placebót kapókban (47% vs. 20%; esélyhányados [OR, odds ratio]: 3,82, 95%-os konfidencia intervallum [CI]: 1,55–9,42). Négy vizsgálatban rossz étvágyú HIV/AIDS betegek vettek részt; három ezek közül placebokontrollos volt, egyben pedig a kontroll betegek megestrol-acetátot kaptak. A metaanalízis szerzői szerint mind a négy vizsgálatban nagy volt a torzítás valószínűsége, és az eredmények csak fenntartással értelmezhetők.
A krónikus fájdalom kezelését 28 vizsgálatban tanulmányozták, amelyekben a betegek elszívták a kannabiszt vagy spray formájában alkalmazták, illetve különböző kannabinoid összetevőket kaptak. Egy kivétellel valamennyi vizsgálat placebokontrollos volt. A betegek krónikus fájdalmát különböző betegségek okozták, többek között rák, diabéteszes perifériás neuropátia vagy egyéb neuropátia.
A vizsgálatok közül csak 2-ben volt kicsi a torzítás valószínűsége, 17-ben pedig nagy.
A legtöbb vizsgálatban azt találták, hogy a kannabinoidok kissé csökkentették a fájdalmat, de az egyedi vizsgálatok többségében ez az eredmény nem volt statisztikailag szignifikáns. Nyolc vizsgálatban azok a betegek, akiknek fájdalma legalább 30%-kal csökkent, nagyobb valószínűséggel tartoztak a kannabinoid, mint a placebo csoportba (OR: 1,41, 95% CI: 0,99–2,0). A leginkább azokban a betegekben csökkent a fájdalom, akik elszívták a THC-t (OR: 3,43, 95% CI: 1,03–11,48). A kannabisz a legjobb hatást a neuropátiás fájdalomra gyakorolta – ezt öt placebokontrollos vizsgálatban tanulmányozták.
A spaszticitás csökkentését 14 vizsgálatban tanulmányozták paraplégiás és sclerosis multiplexes betegekben.A spaszticitás Ashworth skálája alapján a kannabinoidok 5 vizsgálatban jobban csökkentették a spaszticitást, mint a placebo. A javulás azonban általában nem volt statisztikailag szignifikáns.
Az egyéb vizsgált betegségek közül csak az alvási apnoé/hipopnoé javult jobban a nabilone hatására, mint a placebóéra (átlagos eltérés a kezdeti értéktől: –19,64, p= 0,02). A vizsgálatok közül 62 számolt be nemkívánatos hatásokról. Ezek közül a rövid távúak közé tartozott a szédülés, a szájszárazság, az émelygés, a fáradtság, az aluszékonyság, az eufória, a hányás, a dezorientáció, az álmosság, a zavartság, az egyensúlyzavar és a hallucináció.
A metaanalízis tökéletlenségeiért a bevont vizsgálatok nagy részének nem megfelelő minősége volt felelős. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a jövőbeli kannabinoid vizsgálatokat a CONSORT (Consolidated Standards of Reporting Trials) elvei szerint kell végezni.
Forrás: MedPage Today