A kannabisz hatása a vastagbélrák kialakulására
Egy most közzétett állatkísérletes kutatás szerint a kannabisz pszichoaktív vegyülete, a tetrahidrokannabinol szerepet kaphat a colitis ulcerosához társultan kialakuló vastagbélrák prevenciójában.
A gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség és colitis ulcerosa) előfordulása az utóbbi évtizedekben meredek emelkedést mutat. Ebben többféle tényezőnek tulajdonítanak szerepet, például felmerült, hogy közrejátszhat benne húsban gazdag étrend fogyasztása. Az IBD-vel diagnosztizált betegek számának növekedése azért is aggasztó, mert ebben a betegcsoportban fokozott a vastagbélrák előfordulásának rizikója, ráadásul a betegség egyre nagyobb arányban érint fiatalabbakat is.
Az iScience című lapban most nyilvánosságra hozott vizsgálatban a University of South Carolina (USC) szakemberei a vastagbélrák prevenciójának újfajta megközelítését tesztelték. Kísérleti egereknek a kannabisz pszichoaktív vegyületét, a tetrahidrokannabinolt (THC) adagolva azt találták, hogy ezzel a módszerrel hatásosan előzhető meg gyulladás fellépése, illetve állítható meg a vastagbélrák kialakulása. A vizsgálat végén colitis-asszociált vastagbélrák egérmodelljében a THC-val kezelt egereknél nem észleltek tumorokat, szemben a kontrollcsoport állataival. A THC-kezelt egereknél szignifikánsan enyhébb fokú volt a vastagbél gyulladása.
A szerzők szerint „az a tény, hogy a THC megelőzi a vastagbélben gyulladás kialakulását, ezzel egyidejűleg gátolja a vastagbélrák megjelenését, azt igazolja, hogy a gyulladás és a vastagbélrák szoros összefüggésben állnak egymással”. Dr. Prakash Nagarkatti és munkatársai arra is választ kerestek, hogy a THC milyen mechanizmus révén fejti ki előnyös hatását. Azt találták, hogy a vegyület a gyomor-bél traktusban megtalálható 2-es típusú kannabinoid (CB2) receptorokhoz kötődik, mely receptorokat az immunsejtek expresszálják. A szerzők úgy vélik, hogy a THC és más gyulladáscsökkentő ágensek minden olyan személy számára előnyösek lehetnek, akik az átlagosnál veszélyeztetettebbek vastagbélrák kialakulására.
A CB2 receptorok a bélrendszeri gyulladás modulálásában vesznek részt, és korábbi kutatások ezeket a receptorokat már potenciális terápiás célpontként azonosítottak IBD eseteiben. A mostani vizsgálat értékes adalékokkal szolgált arra vonatkozólag, hogy ez az elképzelés működőképes lehet. A CB2-t aktiváló, ugyanakkor pszichoaktív hatásokkal nem rendelkező vegyületek eredményesek lehetnek az IBD és a vastagbélrák prevenciójában.
A jövőbeni kutatások feladata lesz olyan, pszichoaktív hatással nem rendelkező vegyületek kifejlesztése, melyek hasonló hatékonysággal képesek célba venni a CB2 receptort. A mostani vizsgálat azt jelezte, hogy a CB2 receptorhoz kötődő THC gyulladásellenes folyamatot indít be. Ennek eredményeként a bélrendszer sejtjei kevésbé termelnek proinflammatorikus molekulákat, ehelyett gyulladáscsökkentő hatással rendelkező molekulák szekréciójára állnak át. E molekulák hatására felszaporodnak a regulátoros T-sejtek, mely immunsejtek feladata a gyulladás csökkentése és a rosszindulatú daganatok kialakulásával szembeni védelem. Az IBD biológiai hátterére vonatkozóan most kapott adatok remélhetőleg hasznosak lesznek a jövőbeni gyógyszerfejlesztések során.
A szerzők ugyanakkor munkájuk gyengéjeként említik, hogy vizsgálatuk nem kuratív, hanem preventív hatások kimutatását célozta. Ez azt jelenti, hogy egyelőre nem bizonyított, hogy a THC vagy más CB2-agonista szer alkalmas lenne az IBD vagy a vastagbélrák kezelésére. Azt is hangsúlyozzák, hogy vizsgálatuk nem jelenti egyben azt is, hogy a kannabisz alkalmazását javasolnák a vastagbélrák prevenciójában. Adataik pusztán arra utalnak, hogy a CB2 receptort megcélzó, pszichoaktív hatással nem rendelkező vegyületek talán előnyösek lehetnek az IBD-ben szenvedő betegek számára.