Kannabisz és diabetes
Új kutatások szerint az 1 típusú diabetesben szenvedőkben a kannabisz használata megduplázza a diabeteses ketoacidosis kockázatát.
- Kannabinoidok használatának lehetőségei a pszichiátriában
- Új bizonyítékok a szkizofrénia és a marihuána összefüggéseiről
- Az anya kannabiszhasználata károsítja a magzati agyat
- A marihuána árt az agynak és a szívnek
- Forradalom a cannabinoid-medicinában
- Felelőtlenség kannabiszt használni az opioidok pótlására
A kannabisz használata Kanadában és Észak-Afrikában teljes mértékben legális , az Egyesült Államokban orvosi célra 33, rekreációs célra pedig 11 államban engedélyezték. Az USA azon államaiban, ahol szövetségi szinten a kannabisz használat továbbra is illegális, néhány származékának – kannabinoidnak – felírását az FDA engedélyezte, ilyenek a Marinol (THC), Syndros (THC), Cesamet (nabilone), and Epidiolex (cannabidiol). Az európai legális marihuana-piac (Csehországban, Ausztriában, Hollandiában, stb.) nagy ütemben növekszik. És bár egyre többet tudunk a kannabisz hatásairól, továbbra is számos kérdés vár megválaszolásra használatának lehetséges egészségügyi következményeiről, így például a cukorbetegekre gyakorolt hatásairól.
A T1D Exchange-nek nevezett klinikai nyilvántartás (T1DX) elemzésének eredményeit Dr. Gregory L. Kinney (University of Colorado, Anschutz Medical Campus, Aurora) és munkatársai a Diabetes Care c, lapban közölték. A nyilvántartott 932, 1-es típusú diabetesben szenvedő beteg közül 61 beteg mérsékelt mennyiségben fogyasztott kannabiszt, körükben a kannabiszt nem használókhoz képest több mint a kétszeresére nőtt a diabeteses ketoacidosis (DKA) előfordulása. Megfigyelésük egybecseng egy közel egy évvel ezelőtti publikáció adataival, ami azt jelezte, hogy az 1-es típusú diabeteses betegek kannabiszt használó 30%-ánál duplájára emelkedett a DKA kockázata (Akturk HK, Taylor DD, Camsari UM, et al. Association between cannabis use and risk for diabetic ketoacidosis in adults with type 1 diabetes. JAMA Intern Med 2019;179(1):115-118. doi:10.1001/jamainternmed.2018.5142). A kannabisz jól ismert addikciós szer, aminek használata problémákat okozhat az 1-es típusú diabetesben, mert megváltozik a glikémiás kontroll, így hyperemesis szindróma (CHS) és DKA alakulhat ki.
A T1Dx vizsgálatban a meghívott 1000 személy közül 932 résztvevő töltötte ki az Alcohol, Smoking and Substance Involvement Screening Test kérdőívet. Ezután a kannabiszra vonatkozó hat kérdés felhasználásával 0 és 30 között „total substance score”-t (TSC) alakítottak ki: 0 és 3 között alacsony volt a kockázat és nem igényelt beavatkozást, 4 és 26 között mérsékelt volt a kockázat, ezért röviden be kellett avatkozni, végül 26-os érték fölött magas volt a kockázat, ezért intenzív beavatkozásra volt szükség. Az intenzív beavatkozást igénylő csoportba egyetlen résztvevőt sem kellett besorolni, viszont a mérsékelt kockázatú csoportba (TSC >4) 61 résztvevő került, ők fiatalabbak (31-38 évesek) voltak, több volt köztük a férfi (54%), alacsonyabb volt a végzettségük, korábbi életkorban kezdődött a diabetesük (13 vs 16 év), magasabb volt a HbA1c értékük (8,4% vs 7,7%), jóval ritkábban végeztettek rendszeres vércukor ellenőrzést (21% vs 34%), és ők maguk is ritkábban mérték azt.
A rassz, inzulin-pumpa használat, a kórházi kezelést igénylő súlyos hipoglikémia és az alkohol-fogyasztás nem különbözött a beavatkozást igénylő és a beavatkozásra nem szoruló csoport között. Életkor, nemek, HbA1c értékhez való igazítás után a DKA kockázata jelentősen meghaladta a 4 fölötti TSC értékekkel rendelkezőkét az alacsony kockázatú (beavatkozást nem igénylő) csoporthoz képest (OR: 2,5). Az sem befolyásolta az értékeket, hogy a kannabisz használata az illető államban legális, vagy illegális volt.
A kutatók szerint a kannabisz a gyomor ürülésének lassítása miatt a teljes vércukor-kontrollt felboríthatja. „A bél motilitása és a tápanyagok felszívódása csökken, a posztprandiális glikémiás idő váratlan és megjósolhatatlan egy 1-es típusú diabetesben szenvedő, és kannabiszt rendszeresen használó beteg esetén” – írják a kutatók. A kannabisz fokozza az étvágyat, a megnövekedett táplálékbevitel miatt emelkedik a vércukorszint, a szer kognitív képességekre gyakorolt hatása miatt pedig a beteg nem ismeri fel időben a hipoglikémiát. Kutatásokat kell végezni a hosszú időtartamú kannabisz használat és a hiperemesis szindróma (CHS) gyakorisága között is, hiszen a hányinger és a hányás ciklikus epizódjai szintén megemelik a DKA kockázatát. Ebben a T1DX vizsgálatban ezt nem tudták felmérni, mert a hiperemesis elsősorban az erős kannabisz-használók között fordul elő, és itt ilyen nem volt a résztvevők között.
Mindenesetre további vizsgálatok szükségesek a kannabisz-használat és a DKA közötti összefüggés jobb megismerése érdekében.
Források: