A kávé felére csökkentheti a halálozást HIV- és hepatitis C-fertőzésben
Számos vizsgálat foglalkozott a kávé kedvező egészségi hatásaival, ám HIV-infekció és hepatitis C egyidejű fennállásakor az előny még nagyobb.
A most megjelent közlemény szerzői naponta legalább három csésze kávé fogyasztását javasolják,amivel felére csökkenthető az összegzett mortalitás.
A kutatók azt is megállapították, hogy a dohányzásról való leszokás tovább javítja a betegek túlélését, még azután is, hogy a hepatitis C vírust (HCV) sikerült eliminálni a szervezetükből.
A dr. Dominique Salmon-Céron által vezetett munkacsoport a Journal of Hepatology című lapban hozta nyilvánosságra eredményeit.
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint jelentős azon személyek száma, akiknél a HIV- és hepatitis C-infekció egyidejűleg van jelen. A HCV eradikálására jelenleg már hatásos kezelési módok állnak rendelkezésre.
A halálozási arány azonban még akkor is jelentősen meghaladja az átlagpopulációban regisztrált értéket, ha az egyidejűleg HIV-vel is fertőzött személy szervezetéből teljesen sikerül eradikálni a HCV-t, ami felgyorsítja az öregedés folyamatát, s ezzel rosszindulatú daganatokra, diabéteszes szövődményekre, májbetegségre és kardiovaszkuláris eseményekre hajlamosíthat. A szerzők szerint a kávé − melyet az Egyesült Államok felnőtt lakosságának több mint fele napi rendszerességgel fogyaszt − hozzájárulhat a halálozási kockázat csökkentéséhez. Ebben a kávéban található vegyületeknek, köztük a polifenoloknak van jelentős szerepe, melyek csökkentik a gyulladást, emellett a vizsgálatok májvédő hatásukat is igazolták.
A korábbi vizsgálatok a kávéfogyasztást összefüggésbe hozták a csökkent mortalitással. De ez az első olyan vizsgálódás, amely azt kutatta, hogy a kávéfogyasztás miként befolyásolja az egyidejűleg HIV- és hepatitis C infekcióban is szenvedő betegek egészségi állapotát.
A mostani vizsgálatban a kutatók az ANRS CO13-HEPAVIH kohorsz 1028 felnőtt korú betegének adatait elemezték (ez a francia regiszter gyűjti a HIV-HCV-koinfekcióban szenvedő betegek adatait). A vizsgálat részeként a résztvevők évente kérdőívet töltöttek ki, melyben számot adtak egészségi állapotukról és életmódjukról. A mediánértékben 5 éves utánkövetés alatt 77-en haltak meg közülük. Vezető haláloknak bizonyultak a HCV-vel összefüggő betegségek, az AIDS-től és HCV-től független rosszindulatú daganatok, valamint az AIDS.
A vizsgálatba való belépéskor a résztvevők 26,2 százaléka számolt be arról, hogy naponta legalább három csésze kávét fogyaszt.
Az adatok elemzése azt mutatta, hogy a bármely okból bekövetkező halálozás kockázata 80 százalékkal csökkent azon betegek esetében, akiknél a HCV-eradikáció eredményes volt, és a dohányzásról való leszokás tovább csökkentette ezt a rizikót. Legalább napi három csésze kávé fogyasztása az összegzett halálozás 50 százalékos csökkenésével társult még akkor is, ha a szerzők figyelembe vették a HCV-eradikáció előnyös hatását. A fenti korreláció az egyéb befolyásoló tényezők számításba vételét követően sem veszített érvényességéből, mint amilyen például nem dohányzó státusz és a hosszú távú partnerkapcsolat.
A szerzők szerint eredményeik a pozitív életstílus és a magatartásváltoztatás jelentőségére világítanak rá HIV-HCV-koinfekció eseteiben, még a HCV-fertőzés eradikálását követően is.
„Azt hiszem, pontosabban kellene monitorozni a kávéfogyasztást csakúgy, mint más magatartási tényezőket, például az alkoholfogyasztást, a dohányzást és a fizikai aktivitást – magyarázza dr. Salmon-Céron. − Olyan módszereket kell javasolnunk a betegek számára, melyekkel kedvező irányba befolyásolhatják életmódjukat. Megfelelőnek tartjuk, hogy azok a betegek, akik nem tolerálják a nagyobb mennyiségű kávéfogyasztást, mérlegeljék napi néhány csésze koffeinmentes kávé fogyasztását.
A jövőben vizsgálni kell kávékivonatok és más gyulladáscsökkentő vegyületek hatását olyan betegek esetében, akiknél HIV- és HCV-fertőzés is fennáll egyidejűleg.