A marihuána krónikus légúti gyulladást okoz
A jelentős, rendszeres marihuána-fogyasztás krónikus obstruktív légúti gyulladást okoz és elősegítheti a tüdőrák kialakulását.
Az emberiség már több mint 3000 éve használja a marihuánát, melynek alkalmazási területe a hétköznapitól kezdve (kötél alapanyaga) az orvosláson át egészen a vallásgyakorlásig terjed. Az Egyesült Államokban egészen 1941-ig, az Egyesült Államok Gyógyszerkönyvéből való törlésééig alkalmazták gyógyászati célokra. A Cannabis sativa-t (marihuánát) világszerte egyre növekvő mennyiségben használják, annak ellenére, hogy a legtöbb országban tiltott növény. A marihuána-fogyasztás legelterjedtebb módja a szárított növény meggyújtásakor keletkező füst belélegzése, mely a tüdőre potenciálisan ártalmas hatással lehet. Joshi és munkatársai közleményének célja az inhalált marihuánafüst légzőszervrendszerre gyakorolt hatását vizsgáló legfrissebb tanulmányok eredményeinek ismertetése.
A legújabb eredmények: A marihuánafüst belélegzését krónikus hörghurutos tünetekkel és nagylégúti gyulladással hozzák összefüggésbe. Az alacsony kumulatív dózisú, alkalmankénti használat azonban nem jelent kockázati faktort a krónikus, obstruktív légzési megbetegedés (COPD) kialakulásában. A masszív marihuána-fogyasztás viszont vezethet obstruktív légzészavarhoz. A marihuána-fogyasztók immun-hisztopatológiai és epidemiológiai vizsgálatainak eredménye szerint a marihuána-fogyasztás kockázati tényező lehet a tüdőrák alakulásában, de jelenleg még nem bizonyított a rák kialakulása és a drog-fogyasztás közötti kapcsolat.
Összegzés: Egyértelműen bizonyított, hogy a szokásszerű vagy rendszeres marihuána-fogyasztás nem ártalmatlan. Ezért megalapozott a rendszeres, masszív marihuána-használat elleni figyelmeztetés. A marihuána alacsony kumulatív dózisú, gyógyászati célú használata általában nem káros a tüdőre, de a dózishatár meghatározása még várat magára. A rekreációs alkalmazás nem azonos a gyógyászatival, és ellenjavalt.