A mediterrán étrend zsírtartalma nem hizlal
A mediterrán étrend hatásait vizsgáló „PREvención con DIeta MEDiterránea” (PREDIMED) tanulmányt 2003-ban indították Spanyolországban. A most közölt eredmények alapján a korlátozás nélkül fogyasztott olivaolaj és olajos magvak nem hizlalnak, sőt kissé csökkentik a testsúlyt.
A statisztikák szerint Európában valószínűleg Spanyolhonban élnek legtovább az emberek. Két éve készült kimutatás szerint akkor 152 volt a 100 évesnél idősebb spanyolok száma. Ennél több matuzsálem (742) csak Japánban élt akkor – remélhetőleg még most is köztünk vannak. A legújabb kutatások szerint ebben a jelenségben genetikai tényezők is szerepet játszanak, de a rendkívül egészséges táplálkozás, életvitel is a kiemelkedően fontos okok közé tartozik.
A spanyol egészségügy irányítói az ott működő élelmiszer-ipari és gyógyszercégek bevonásával 2003-ban indították el a PREDIMED vizsgálatot, melybe jelentős kardiovaszkuláris kockázatú férfiakat (életkor: 55–80 év) és nőket (életkor: 60–80 év) vontak be, akik induláskor szív-ér betegség szempontjából egészségesek voltak. A résztvevők vagy 2-es típusú cukorbajban szenvedtek, vagy legalább háromféle rizikófaktorral bajlódtak – 90%-uk túlsúllyal küszködött, átlagos életkoruk 67 év volt. Szemben az amerikai vizsgálatokkal, a vizsgálati alanyok 97%-a fehérbőrű, európai származású volt. Az egészségügyi ellenőrzés 11 spanyol gyógyintézetben folyt 2003 és 2010 között. A férfiak létszáma 3165, a nőké 4282 volt.
Korábban már ismételten idéztük a tanulmány eddig megjelent vizsgálati eredményeit, kiemelve, hogy a mediterrán étrend minden életkorban egészséges. Most a munkacsoport azokat az adatokat közölte, amelyek igazolták, hogy ez a diéta kalóriamegszorítás nélkül sem hizlal, noha igen sok zsiradékot tartalmaz, leginkább növényi eredetű olajok, köztük olívaolaj formájában. A dolgozatot a Lancet Diabetes and Endocrinology júniusi száma közölte.
„Már negyven esztendeje hangsúlyozzák a táplálkozástudomány illetékesei, hogy zsírszegény étrendet fogyasszunk, miközben a tanács betartása nem nagyon látszik a mind több kövér emberen – foglalja össze Ramon Estruch, a vizsgálat vezetője. – Vizsgálatunk azt mutatja, hogy a növényi olajban gazdag, sok olívaolajat és olajos magvat tartalmazó mediterrán étrend nem hizlal, nem növeli a derékkörfogatot a zsírszegény koszthoz képest. Ugyanakkor sok adat igazolja, hogy ez a mediterrán étrend igen egészséges, ami persze nem jelenti azt, hogy állati zsiradékot is korlátlanul ehetünk. Fontos, hogy megértsük a különböző eredetű zsírok közötti eltéréseket.”
Az obezitás kockázati tényezője mind a kardiovaszkuláris betegségeknek, mind a cukorbajnak, mind pedig bizonyos rosszindulatú daganatoknak és mozgásszervi kórképeknek. Az elhízás megelőzésére a standard ajánlás a zsírszegény diéta és a rendszeres mozgás. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ennek megfelelően azt tanácsolja, hogy a teljes kalóriabevitelnek legfeljebb a 30%-a származzon zsiradékokból. Az a szemlélet, mely szerint a sok zsiradék veszélyes és egészségtelen, oda vezetett, hogy az Egyesült Államokban a zsírtartalmú ételek fogyasztása mérhetően csökkent, miközben az obezitás és a diabetesz epidémiája folytatódik. A csökkenés azonban nem a mediterrán étrend növényi zsírjaira vonatkozik.
A PREDIMED vizsgálat résztvevőinek egyik csoportja (7447 személy) kalóriamegszorítás nélkül ette az olívaaolajban gazdag mediterrán kosztot, a másik csoport (2543 személy) ugyancsak a kalóriabeviteltől függetlenül fogyasztott olajos magvakat (dió, mandula, mogyoró), a harmadik csoport (kontroll, 2450 személy) zsírszegény, kevés kalóriát tartalmazó koszton élt.
Hat év alatt az összes zsiradékfogyasztás csökkent a zsírszegény étrendet evő csoportban (40%-ról 37,4%-ra), kissé növekedett az olívaolajat fogyasztó csoportban (40%-ról 41,8%-ra) és az olajos magvakat fogyasztók körében (40,4%-ról 42,2%-ra). A fehérje eredetű és a szénhidrát eredetű kalóriabevitel aránya mindkét mediterrán diétán lévő csoportban csökkent.
Általánosságban mindhárom étrend mellett mérséklődött a testsúly, legkifejezettebben az olívaolajban gazdag mediterrán diétát tartók csoportjában (0,88 kg), míg a sovány kosztot evő kontrollszemélyek átlagosan 0,60 kg-ot adtak le, az olajos magvakat evők 0,40 kg-mal lettek könnyebbek. A derékkörfogat mindhárom étrend mellett kissé növekedett: legfőképp a sovány étrendre fogott csoportban (+1,2 cm), kevésbé az olívaolajat (+ 0,85 cm) és az olajos magvakat fogyasztók (0,37 cm) között.
A fenti megfigyelések azt bizonyítják, hogy a különböző eredetű zsírokból származó kalóriák egészségi hatása, értéke nem azonos. A növényi olajok vagy a halzsír kedvező, és ennek megfelelően kell mérlegelni az étrend összetételét. A mediterrán diéta, úgy tűnik, még akkor is egészséges, ha több zsírkalória bevitelével jár.