A mezőgazdasági gombaölő szerek veszélyei
A mezőgazdaságban használt vegyi anyagok maradványai betakarítás után is a növényeken maradhatnak, és az élelmiszeripari feldolgozás ellenére is potenciális idegkárosító hatásuk lehet.
A gombaölő szerek nélkülözhetetlenek az élelmiszerek megóvása, továbbá a növénytermesztésben a megfelelő minőség és hozam elérése érdekében. Más növényvédő szerekhez hasonlóan a gombaölőket is nagy területen, széles szórással fújják a termőföldekre, kiváltképp a szőlőtermesztő régiókban, ahonnan az anyag a felvitelt, permetezést követően a széllel továbbterjedhet.
A kalászfuzáriózis elleni védekezésre nagyrészt a triazolt és néhány strobilurin készítményt alkalmaznak. Mivel viszonylag gyorsan rezisztencia alakulhat ki velük szemben, az új vegyszerek bevezetése elkerülhetetlen. A mezőgazdaságban használt vegyi anyagok maradványai betakarítás után is a növényeken maradhatnak, és akár többszöri élelmiszeripari feldolgozó folyamaton átesve is jelentős expozícióforrásként számolhatunk velük. Ugyan relatíve alacsony toxicitási szintet tulajdonítanak ezen vegyületeknek, a triazol hatóanyagcsoport a hormonrendszert befolyásoló hatással gyanúsítható, a neurotoxikusságukról rendelkezésre álló információk pedig igen szűkösnek mondhatók. Regueiro és mtsai kilenc, az EU által nemrégiben engedélyezett gombaölő szer ― ametoktradin, boszkalid, ciazofamid, dimetomorf, fenhexamid, krezoxim-metil, mepanipirim, metrafenon és piraklostrobin ― toxicitását értékeli egerek tenyésztett agykérgi neuronjain.
Hét napig tartó in vitro expozíció (0,1–100 µM) dózisfüggő toxikussághoz vezetett az MTT sejtéletképességi tesztben, ami egy kolorimetriás mérési módszer. A strobilurin- hatóanyagcsaládba tartozó krezoxim-metil és piraklostrobin volt leginkább neurotoxikus, hirtelen megemelte a sejten belüli kalcium [Ca2+] szintet, valamint a mitkondriális membránpotenciál erős depolarizációját eredményezte. Az említett szerek okozta sejtpusztulást MK-801 és verapamil kalciumcsatorna blokkolókkal fordították vissza. Ez arra enged következtetni, hogy az NMDA(N-metil-D-aszpartat)-receptorokon és feszültség-vezérelt kalciumcsatornákon keresztül történő kalcium-beáramlás részt vesz a gombaölő szerek neurotoxicitási hatásaiban. Ezen eredmények kiemelik az említett vegyi anyagok neurotoxikus hatásainak további in vivo vizsgálatának szükségességét.
Forrás: Environmental Research