A paracetamollal párosított kalapkúra károsíthatja a vesét
Az acetaminofen (paracetamol) tartalmú készítmények nem csak a májat károsíthatják, hanem enyhe vagy mérsékelt alkoholfogyasztás mellett a vesét is.
Az amerikai lakosság körében igen sokan (mintegy 36 millióan) kezelik magukat vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal, amiknek a legnagyobb része acetaminofen tartalmú készítmény. A nálunk (az INN és BAN nevén, vagyis) paracetamol néven forgalmazott és szintén igen széles körben elterjedt láz és fájdalomcsillapító kémia neve N-acetyl-para-aminophenol (APAP) (azonban az USA-ban, Japánban, Kanadában, Dél-Koreában, Hong Kongban és Iránban is acetaminofen néven ismert).
Az acetaminofen (paracetamol) és a májkárosodás közötti kapcsolat már régóta nyilvánvaló. Egyes bizonyítékok azt sugallják, hogy a terápiás mennyiségű acetaminofen kis vagy közepes mértékű alkoholfogyasztás mellett vesekárosodáshoz vezethet. Egy amerikai egészségügyi felmérés alapján önmagában sem az enyhe-közepes mértékű alkoholfogyasztás, sem az acetaminofen nem növeli a vesebetegség kockázatát, viszont az acetaminofen tartalmú készítmény szedésével egyidejű, kis vagy közepes mértékű rendszeres alkoholfogyasztás kétszeresére növeli a vesebetegség kialakulásának kockázatát. Ennek alapján paracetamol felírásakor az orvosoknak mindenképp informálniuk kellene betegeiket, hogy az alkohol és a gyógyszer együttes használata jelentősen megnöveli a vesebetegségek kialakulásának kockázatát.
A mintegy 10 000 ember adatait tartalmazó felmérés résztvevőinek 38,13%-a számolt be enyhe-közepes alkoholfogyasztásról, 5,6% használt terápiás mennyiségben acetaminofent, és 2,6%-a fogyasztott rendszeresen alkoholt az acetaminofen szedése mellett. A résztvevők 1,2%-a szenvedett valamilyen vesebetegségben. Az adatok elemzése után a kutatók azt találták, hogy önmagában sem az enyhe-közepes alkoholfogyasztás, sem a terápiás mennyiségű (ám nem túladagolt) acetaminofen nem okoz vese betegséget, a kettő együtt azonban jelentősen megnöveli a kockázatát. A veseelégtelenség kockázata nagyobb, ha a személy idős, férfi, afroamerikai vagy spanyol származású, illetve a veseműködést befolyásoló betegsége van.
A valószínű ok, hogy az alkohol, akár bizonyos gyógyszerek, pl. antikonvulzívumok fokozzák a CYP-450 aktivitást, és ezáltal közvetve a paracetamol toxicitását.
Forrás: