A PCO-szindrómás nők utódainak depressziója
A policisztás ovárium szindrómás (PCOS) nők lányai, anyjukhoz hasonlóan gyakran szenvednek depresszióban, amiért talán az anya terhesség alatti androgénszintjének emelkedése felelős.
- Policisztás ovárium szindróma és a testmozgás
- A mio-inozitol hatása a petefészek-működésre és az oocyták minőségére polycystás ovarium szindrómában
- A nőiségérzés válsága – a polycystás ovarium szindróma kapcsolata a depresszióval és a szorongással
- A metformin szerepe a meddőség kezelésében polycystás ovarium szindrómában
- Az inzulinrezisztencia szerepe a polycystás ovarium szindróma kialakulásában
A PCOS kialakulásának pontos oka egyelőre ismeretlen, a megemelkedett androgén-szint azonban a betegség gyakori kísérő jelensége. A terhesség során – amit PCOS-es nőknek általában csak nagy nehézségek árán sikerül elérni – az utódok is ki vannak téve a férfi nemi hormonok hatásainak. Mivel a tesztoszteronból ösztrogén képződik, a női nemi hormon hatása is fokozott.
Elisabet Stener-Victorin kutatócsoportja a stockholmi Karolinska Intézetben patkányokon vizsgálta, hogy ez milyen hosszútávú következményeket fejt ki a következő generációra. A kísérletek során a vemhes nőstények tesztoszteron, illetve placebo kezelést kaptak. További két csoportot a férfi nemi hormon mellett tesztoszteron antagonista flutaminnal, illetve az ösztrogén hatását közömbösítő tamoxifennel kezeltek. Az intrauterális tesztoszteron-kitettség későbbi következményeként az állatok felnőtt korukban félénkebben viselkedtek. Ez a hatás mind a nőstény, mind a hím utódoknál megfigyelhető volt, de a nőstényeknél határozottan erősebbek voltak a tünetek.
Stener-Victorin ezt a gyakori szorongást az agy „félélemközpontjában”, vagyis az amygdalában található szerotonin és GABA neurotranszmitter szintézisének megváltozásával hozta összefüggésbe. Feltevését az állatkísérletekkel igazolni is tudta. A méhen belüli tesztoszteron-kitettséghez hasonló következményeket okozott a felnőtt egyedek amygdalájába adott hormoninjekció. Stener-Victorin szerint az emberek esetében is vannak utalások az androgén szorongást kiváltó hatására.
Ez megmagyarázhatja, miért szenvednek gyakrabban depressziótól a PCOS-es nők. A statisztikák szerint az öngyilkosság hétszer gyakoribb náluk, mint az egészségeseknél. Az, hogy a gyerekek is – a lányok sokkal inkább, mint a fiúk – öröklik ezt a hajlamot anyjuktól, a méhen belüli hormonexpozícióval hozható összefüggésbe, írja a kutatónő. Egyelőre azonban még kevés epidemiológiai bizonyíték van arra, hogy a PCO-szindrómás betegek lányainál gyakrabban fordulnak elő mentális zavarok.
Forrás: aerzteblatt.de